Czy nadal budować szamba? Interwencja w sprawie kanalizacji

Sylwester Przydrożny twierdzi, że miał obiecaną kanalizację Fot. ama

Właściciel jednej z posesji przy ul. Święciechowskiej w Wilkowicach, gm. Lipno, pan Henryk (nazwisko do wiadomości redakcji) zwrócił się do nas z interwencją w sprawie budowy kanalizacji sanitarnej. W liście do redakcji ubolewa, że dwie ostatnie posesje przy tej ulicy, położone przy wylocie w stronę Święciechowy, nie zostały podłączone do sieci. Wójt gminy Lipno Jacek Karmiński tłumaczy, że sprawa dotyczy inwestycji realizowanej w 2007 r., za czasów wcześniejszej władzy. Nie widzi jednak przeszkód, by wrócić do tematu w przyszłości.

Pan Henryk przypomina, że u wylotu z Wilkowic w stronę Święciechowy dobiega końca budowa wiaduktu nad nową drogą S5.

Poza tym gmina wraz z powiatem robiła ostatnio remont ul. Święciechowskiej. W czym tkwił problem, by te dwie nasze posesje podłączyć do sieci kanalizacji sanitarnej?– pyta mężczyzna. – W naszym rejonie drogowcy położyli już nowy dywanik asfaltowy, a kanalizacji jak nie było, tak nie ma. Jak zakończy się budowa trasy ekspresowej i drogi dojazdowej do niej, to obawiam się, że przez najbliższych dziesięć lat będziemy mogli zapomnieć o jakiejkolwiek inwestycji w naszym rejonie, również w zakresie dokończenia budowy kanalizacji sanitarnej przy ul. Święciechowskiej.

Mężczyzna zastanawia się, jak to jest, że na inne, większe inwestycje lipieński samorząd ma pieniądze, a nie wygospodaruje ich na dobudowanie 30 mb sieci w rejonie dwóch wspomnianych domów.

Czy nadal mamy budować szamba? – zastanawia się pan Henryk.

Przyznaje, że w Wilkowicach ma dom, w którym obecnie nikt nie mieszka. W planach jest jednak zburzenie starej posiadłości i budowa nowej.
Właściciel sąsiedniej działki Sylwester Przydrożny wyjaśnia, że dwie ostatnie posesje posadowione przy wyjeździe w stronę Święciechowy od pozostałych domostw oddalone są o ok. 30 m.

W 2007 r. nasze posesje były ujęte w planie kanalizacji ulicy Święciechowskiej. Ówczesny wójt zwrócił się bezpośrednio do mnie z prośbą o zgodę na skanalizowanie osiedla „Felkowo”, które nie było ujęte w planach, ale mieszkało tam już kilka rodzin. Do nas mieli dojść z linią, jak zrobią to osiedle. Tymczasem czekamy na kanalizację już 11 lat – ubolewa Sylwester Przydrożny.

Dodaje, że ma wprawdzie plany budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, ale jak na razie nie zdecydował się na ich realizację.

Jeśli jednak gmina nie wybuduje nam kanalizacji, to będę zmuszony zainwestować w budowę oczyszczalni. Ile można korzystać z szamba w momencie, gdy po sąsiedzku już od dawna korzystają z sieci? – zastanawia się Sylwester Przydrożny.

Wójt Lipna Jacek Karmiński tłumaczy, że budowa sieci kanalizacji sanitarnej i prowadzona ostatnio przez powiat leszczyński, przy udziale miejscowego samorządu, modernizacja ul. Święciechowskiej, to dwie różne inwestycje. Powiat przebudowywał drogi powiatowe, inwestując jednocześnie w nowe chodniki i ciągi pieszo-rowerowe. Prace były dofinansowane z budżetu państwa w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Przy okazji tej inwestycji wymieniono też kanalizację deszczową.

Sieć sanitarną na ul. Święciechowskiej w Wilkowicach budowano w 2007 r. – dodaje Jacek Karmiński. – Nie pilotowałem tej inwestycji, bo nie byłem jeszcze wtedy wójtem. Temat znam jedynie z relacji pracowników. Wynika z niej, że jedna z posesji była niezamieszkała, a właściciel drugiej deklarował budowę przydomowej oczyszczalni ścieków.

Zdaniem szefa miejscowego samorządu nie ma przeszkód, by w przyszłości wrócić do tematu.

Zakończenie budowy drogi dojazdowej do trasy S5 nie jest przeszkodą, ponieważ w pozostawionym pasie zieleni oraz po działce gminnej istnieje techniczna możliwość wybudowania sieci kanalizacji sanitarnej. Obecnie głównym inwestorem w tym zakresie w naszej gminie jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie. Mam nadzieję, że przyszłości uda się wprowadzić to zadanie do planów inwestycyjnych MPWiK.

Cały artykuł jest również dostępny w 33 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

AUTOR ARTYKUŁU: Anna Maćkowiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*