Najgroźniejsi przestępcy seksualni w rejestrze

W publicznym rejestrze przestępców seksualnych znajduje się około 800 najgroźniejszych pedofilii i gwałcicieli FOT. RPS.MS.GOV.PL

Od października ubiegłego roku działa rejestr przestępców seksualnych, ale dopiero teraz pojawiły się na nim pierwsze wpisy. Powodem opóźnień była możliwość ubiegania się skazańców o utajnienie ich personaliów.

Rejestr stworzony przez ministerstwo sprawiedliwości składa się z dwóch części. Do pierwszej (rejestr z dostępem ograniczonym) mają dostęp przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi. Dyrektorzy szkół czy organizatorzy wypoczynku dla dzieci (np. kolonii letnich, wyjazdów na ferie zimowe, agroturystyki, obozów sportowych), którzy będą musieli sprawdzać, czy nowo zatrudniane przez nich osoby figurują w tym rejestrze. Kto tego nie dopełni lub zatrudni osobę, o której wie, że figuruje ona w rejestrze, narazi się na karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1.000 złotych. Druga część rejestru (rejestr publiczny) jest ogólnodostępna w internecie na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem: www.rps.ms.gov.pl. Znajdą się na niej dane najgroźniejszych sprawców.

W rejestrze z dostępem ograniczonym są zamieszczane przede wszystkim dane osób prawomocnie skazanych za przestępstwa na tle seksualnym – m.in. pedofilów i gwałcicieli. Natomiast najgroźniejsi przestępcy, poza umieszczeniem ich danych w rejestrze z dostępem ograniczonym, trafią dodatkowo do rejestru publicznego.

Prawo do ochrony naszych dzieci stawiamy ponad anonimowość przestępców – podkreśla minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. la

Cały artykuł dostępny jest w 2 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku.

Zapraszamy do zakupu e-wydania:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*