Najlepszy na całym Dolnym Śląsku

Sierżant sztabowy Zbigniew Sosiński ze zwycięskim pucharem i z kolegami podczas konkursu we Wrocławiu. Fot. ARchiwym/ KWP we Wrocławiu

Najlepszy policjant drogówki na Dolnym Śląsku służy na komendzie w Górze. Nazywa się Zbigniew Sosiński i jest sierżantem sztabowym. Prestiżowy tytuł zdobył wygrywając wojewódzki finał ogólnopolskiego konkursu „Policjant Ruchu Drogowego 2019”.

37-letni funkcjonariusz jest mieszkańcem powiatu leszczyńskiego. Jako policjant pracuje od 2011 roku, od samego początku w wydziale ruchu drogowego. Przez pierwsze trzy lata związany był jednak z Komendą Miejską Policji w Poznaniu, w Górze jest od 2015 roku.

– Doświadczenie z pracy w dużym mieście na pewno zaowocowało podczas tego konkursu. Zwłaszcza w takiej konkurencji jak kierowanie ruchem na skrzyżowaniu – przyznaje Z. Sosiński.

Zapunktował na motocyklu

Zmagania, których laureatem jest górowski policjant, trwały aż dwa dni. Ich organizatorem był wydział ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Wzięło w nich udział 26 policjantów, którzy najpierw okazali się najlepsi w swoich komendach miejskich i powiatowych.

Funkcjonariusze musieli wykazać się nie tylko wiedzą teoretyczną, lecz także umiejętnościami praktycznymi, takimi choćby jak udzielanie pomocy przedmedycznej, jazda sprawnościowa samochodem oraz motocyklem, strzelanie z broni służbowej czy kierowanie ruchem na skrzyżowaniu.

– Prowadzenie objąłem już pierwszego dnia, po konkurencjach praktycznych. Zawdzięczałem je między innymi wysokim notom jazdy sprawnościowej motocyklem – wyznaje policjant. – Co ciekawe, w Górze nie jeżdżę akurat w ogóle na motocyklu, ale prywatnie jestem miłośnikiem dwóch kółek.

Koledzy trzymają kciuki

Laureaci trzech pierwszych miejsc konkursu wojewódzkiego zostali wyróżnieni pucharami oraz nagrodami pieniężnymi. Ponadto górowski funkcjonariusz i zdobywca drugiego miejsca będą reprezentować województwo dolnośląskie na szczeblu ogólnopolskim.

– To szeroka wiedza, solidne przygotowanie oraz profesjonalizm w wykonywaniu codziennych obowiązków służbowych zaprowadziły Zbyszka na pierwsze miejsca podium– stwierdza bez cienia wątpliwości Paulina Wiśniewska z KPP w Górze. – Gratulujemy mu i życzymy powodzenia w ogólnopolskim finale.

Wymaga od innych i od siebie

Zbigniew Sosiński wyznaje, że jest pierwszą osobą w swojej rodzinie, która służy w mundurze. Z rodzinnego domu wyniósł jednak szacunek do obowiązujących norm i przepisów prawa.

– Nie wyobrażam sobie, że mógłbym ukarać kogoś na przykład za zbyt szybką jazdę, a samemu nie zważać na przepisy i znaki drogowe – zapewnia górowski funkcjonariusz.

Anna Machowska