Nareszcie dokończą prace termomodernizacyjne

Prace termomodernizacyjne w Szkole Podstawowej nr 1 we Wschowie mają ostatecznie zakończyć się do 26 lutego 2020 r. Fot. Karolina Bodzińska
Prace termomodernizacyjne w Szkole Podstawowej nr 1 we Wschowie mają ostatecznie zakończyć się do 26 lutego 2020 r. Fot. Karolina Bodzińska

Jak poinformowały wschowskie władze samorządowe, gordyjski węzeł termomodernizacyjny został przecięty. O co chodzi? Duża wschowska inwestycja termomodernizacyjna, prowadzona w poprzedniej kadencji, w końcu doczeka się finalizacji.

W piątek, 25 października, po długich miesiącach pracy nad rozwiązaniem problemu zakończenia termomodernizacji trzech budynków oświatowych w gminie Wschowa: szkół podstawowych nr 1 i 2 oraz przedszkola nr 5, podpisano umowę z nowym wykonawcą na dokończenie prac. Przypomnijmy, że rozpoczęta w 2017 roku inwestycja miała zakończyć się w listopadzie ubr.

-Dokończenie działań termomodernizacyjnych stało się problemem, z jakim nowy burmistrz musiał zmagać się od pierwszego dnia urzędowania. Wyłoniony w grudniu 2017 roku wykonawca nie wywiązał się z terminu i realizacji prac. Firma nie zrealizowała przyjętego harmonogramu budowy, a brak postępu w robotach nie rokował zakończenia inwestycji w terminie. Pomimo wydłużenia terminu inwestycji poprzedni wykonawca nie przedstawił nawet realnego planu dalszych robót. Firma nie była w stanie regulować płatności dla podwykonawców i dalszych podwykonawców. W związku z tym gmina Wschowa była zmuszona uiścić bezpośrednio na rzecz podwykonawców i dalszych podwykonawców wymagalne faktury poprzez zapłatę na depozyt sądowy – czytamy w oświadczeniu gminy.

W konsekwencji rozwiązano umowę z poprzednim wykonawcą, wykonano prace zabezpieczające oraz zinwentaryzowano wykonane roboty i rozpisano nowy przetarg.

25 października burmistrz Wschowy Konrad Antkowiak podpisał umowę z śmigielskim Przedsiębiorstwem Technicznym inż. Stanisława Sneli. Zakończenie prac w Szkole Podstawowej nr 1 i przedszkolu planowane jest 28 lutego 2020 r., a prace w SP nr 2 mają zakończyć się w marcu 2020 r.

Karolina Bodzińska