Nie żyje dziecko. Winny lekarz?

Dziecko urodziło się w rawickim szpitalu w 2014 roku. Pięć miesięcy później zmarło. Fot. Jakub Latusek
Dziecko urodziło się w rawickim szpitalu w 2014 roku. Pięć miesięcy później zmarło. Fot. Jakub Latusek

Prokuratura Regionalna w Poznaniu skierowała do Sądu Rejonowego w Rawiczu akt oskarżenia przeciwko lekarzowi, któremu zarzucono szereg nieprawidłowości w leczeniu.

Sprawa dotyczy przypadku z 2014 roku. Wtedy to pokrzywdzona kobieta została przyjęta na Oddział Ginekologiczno – Położniczy Szpitala Powiatowego w Rawiczu, gdzie miała urodzić dziecko. Poród nastąpił 23 listopada.

Z uwagi na stan zdrowia dziecka podjęto decyzję o przekazaniu noworodka na Oddział Intensywnej Terapii Neonatologii Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, gdzie pomimo trwającej ponad pięć miesięcy terapii dziecko zmarło.

Winny lekarz?

– Z treści opinii uzyskanej z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu wynika, że zachowanie lekarza stanowiło błąd medyczny i skutkowało narażeniem dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a następnie jego śmiercią – informuje w wydanym komunikacie prokuratura w Poznaniu.

Dwa zarzuty

Prokuratura oskarża mężczyznę o narażenie dziecka pacjentki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz nieumyślne spowodowanie jego śmierci. Oskarżony lekarz nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu oraz skorzystał z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień.

Zarzucane mężczyźnie przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Jak udało nam się ustalić, mężczyzna nadal pracuje w rawickiej lecznicy. Ta odmawia komentarza w sprawie.

Jakub Latusek