Nielegalne odpady w magazynach

Funkcjonuje tu teraz firma z Wrocławia, która udostępniła magazyny na nielegalne odpady. Fot. Andrzej Rajewicz

W Zbęchach od paru tygodni głośno jest o tym, co dzieje się na terenie po nieistniejącej już firmie „Budlex”. Firma ta lata temu upadła, a majątek przejął komornik. Jakiś czas temu teren, gdzie stoją ogromne magazyny, kupił biznesmen z Wrocławia.

Według mieszkańców wsi od miesiąca tirami, do magazynów zwożone są beczki. Transporty odbywają się głównie po zmroku i być może w beczkach znajdują się jakieś odpady lub chemikalia, które mogą stanowić zagrożenie.

– Przeprowadziliśmy już jedną kontrolę wspólnie z przedstawicielami Wielkopolskiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Stwierdzono m. in, że w magazynach znajduje się m.in. przeterminowana farba. Według naszych informacji firma podpisała umowę przedwstępną na zakup tego terenu i na tym terenie chce prowadzić skład budowlany. Mamy pewne wątpliwości i sprawę monitorujemy – podkreśla burmistrz Krzywinia Jacek Nowak..

Sprawa znana jest także policji.

– Dostaliśmy zawiadomienie. Sprawdzaliśmy dokumentację tej firmy w zakresie tego, co jest przywożone i składowane – mówi Radosław Nowak, oficer prasowy KPP_Kościan.

– Wszystko jest legalne i nie ma powodu do obaw. Chcę uspokoić wszystkich mieszkańców – mówił w rozmowie telefonicznej prezes przedsiębiorstwa, Paweł Korczyński.

We wtorek, 5 marca odbyła się kontrola przeprowadzona przez delegaturę WIOŚ w Lesznie.

– Okazało się, że te beczki bezpośrednio sprowadziła i odpowiada za to, co zmagazynowane, firma Eco Baker z Katowic. W całej sprawie przewijają się cztery firmy z którymi przynajmniej trzy, w różny sposób powiązany jest obecny zarządca terenu, prezes firmy z Wrocławia. Próbujemy teraz dotrzeć do firmy Eco Baker, ale jest to utrudnione. Co do samych beczek są tam różne farby w stanie ciekłym i sproszkowane. Część jest już po terminie – mówi Mirosław Żółtański, kierownik delegatury WIOŚ_w Lesznie.

– Firma Eco Baker wydzierżawiła ode mnie magazyny. Od wtorku próbuję się z nimi skontaktować. Byłem nawet u nich. Nikogo nie zastałem. Złoże im wypowiedzenie – mówi Paweł Korczyński.

Zapytany o przeterminowane farby, które w myśl prawa są odpadami odpowiada: „Wezmę je i wymaluję nimi magazyny i problemu nie będzie”.

– W momencie kiedy WIOŚ dotrze do firmy Eco Baker, trzeba będzie zinwentaryzować to, co znajduje się w tych magazynach. Na tej działce nie ma pozwolenia na składowanie odpadów, a farby po terminie są odpadem. Powiadomiliśmy o sprawie policję – mówi burmistrz Krzywinia Jacek Nowak.

Andrzej Rajewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*