Niepełnosprawni z nowym busem. Rawicz nie dał pieniędzy

Do zakupu busa dołożą się wszystkie samorządy powiatu rawickiego, oprócz Rawicza. Fot. Starostwo Powiatowe w Rawiczu
Do zakupu busa dołożą się wszystkie samorządy powiatu rawickiego, oprócz Rawicza. Fot. Starostwo Powiatowe w Rawiczu

W powiecie gościła prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marlena Maląg. Spotkanie rozpoczęło się w Starostwie Powiatowym w Rawiczu – była to doskonała okazja do przedstawienia sytuacji osób niepełnosprawnych w powiecie rawickim.

Podczas dyskusji omówiono potrzeby, także finansowe oraz przedstawiano propozycje udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Ważnym punktem były możliwości dofinansowania.

Druga część spotkania odbyła się w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Miejskiej Górce, gdzie prezes PFRON Marlena Maląg przekazała czek z dofinansowaniem na zakup busa w kwocie 80 tysięcy złotych. Jak poinformowała dyrektor WTZ, nowy bus zostanie zakupiony jeszcze w październiku. Koszt pojazdu ma wynieść 120 tysięcy złotych. Brakującą kwotę dołoży powiat rawicki, gminy: Bojanowo, Jutrosin, Miejska Górka, Pakosław oraz Stowarzyszenie Dzieci i Osób Niepełnosprawnych z Miejskiej Górki, które prowadzi warsztaty.

Szefowa PFRON zwiedziła obiekt, a na zakończenie wizyty zaproszeni goście udali się na poczęstunek przygotowany przez uczestników warsztatów.

Ostatnim punktem programu było spotkanie w cukierni „Joker”, która również korzysta z dofinansowań Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zakup busa został wsparty przez wszystkie gminy powiatu poza Rawiczem. Zwrócili na to uwagę radni z klubu Samorządni PRA podczas ostatniej sesji. Mowa o nawet 17 osobach, które dojeżdżają na zajęcia do Miejskiej Górki.

Zdaniem burmistrza miasta miał on zapewnienie, że środki na zakup nowego samochodu są zabezpieczone i gmina Rawicz nie musi dokładać pieniędzy ze swojej kasy.

– Brak tej wpłaty nie sprawi, że samochód nie zostanie zakupiony, bo na to pieniądze są w stowarzyszeniu – mówił burmistrz Rawicza Grzegorz Kubik.

Jakub Latusek