Niewybuch w dawnym magazynie

Do niewybuchu wezwano patrol saperski z Głogowa. Fot. Michał Wiśniewski

Straż pożarna i policja zabezpieczała w czwartek (30 maja) przed południem niewybuch znaleziony w Gronówku koło Leszna. Pocisk miał około 40 centymetrów długości. Został odkryty w czasie prowadzonych prac ziemnych. Jego neutralizacją zajął się patrol saperski z Głogowa. Gronówko to częste miejsce podobnych odkryć, gdyż w czasie II wojny światowej znajdował się tu skład amunicji.

Służby zostały powiadomione o znalezisku około 10.00.

– W trakcie prac ziemnych znaleziono pocisk mierzący około 30-40 centymetrów. Na miejsce wysłaliśmy zastęp, który zabezpieczył miejsce do czasu przyjazdu policji – mówi Rafał Wypych z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie.

Do Gronówka wezwano także patrol saperski z Głogowa. Zanim dotarł na miejsce, znalezisko zabezpieczała policja. Podobne odkrycia w Gronówku są bardzo częste.

Teren dawnych magazynów amunicji

Na tym terenie w okresie drugiej wojny światowej zlokalizowane były magazyny amunicji zdobycznej, głównie francuskiej. Pod koniec wojny składowana była tam także amunicja niemiecka, ponieważ w tej okolicy planowano linię obrony. Składy zostały zniszczone częściowo przez wycofujących się Niemców, częściowo przez Rosjan.

Tuż po wojnie teren był kilkukrotnie oczyszczany przez saperów. Jak widać, nie do końca skutecznie. W późniejszym czasie miejsce to stało się magnesem dla zbieraczy militariów. 15 lat temu dwóch zbieraczy zostało tam rannych po eksplozji niewybuchu. Jeden z nich wskutek odniesionych obrażeń poniósł śmierć.

Michał Wiśniewski