Noś odblask, bo to nie obciach!

Fot. arch

Miejski Zakład Komunikacji włączył się do akcji “Odblask to nie obciach”, propagującej noszenie odblasków oraz bezpieczeństwo na drogach. Inicjatorem i pomysłodawcą akcji jest Sławomir Piotrowski z Bydgoszczy.

Ja jestem z Bydgoszczy, ale to też jest taki przykład, że bezpieczeństwo nie ma granic i nie zna granic. Dotyczy nas wszystkich. Jesteśmy wszyscy uczestnikami ruchu drogowego, jako piesi, rowerzyści, kierowcy, rolkarze itd. – mówi Sławomir Piotrowski, pomysłodawca akcji.

Jeżeli będziemy widoczni my wszyscy, jako dorośli będziemy dawać przykład wam dzieciom i będziecie te odblaski nosić, będzie większa widoczność i bezpieczeństwo. Kierowca będzie miał większą szansę dostrzec was zawczasu i będzie mógł reagować.

Jej celem jest poprawienie bezpieczeństwa na drogach i przyczynienie się do wzrostu świadomości związanej z byciem widocznym. W przedszkolach oraz szkołach prezentowane będzie urządzenie – magiczna tuba.

Tekturowa tuba o długości 70 cm i średnicy 12 cm pokazuje różnicę, jak po zmierzchu widoczna jest osoba z odblaskami i bez nich. Pozwala ona zaprezentować symulację drogową „po ciemku”. Zaglądając przez wizjer z jednej strony jest przycisk włączający światło imitujące reflektory auta, a z drugiej dwie sylwetki. Po włączeniu światła dostrzec można wyłącznie sylwetkę, która pokryta jest folią odblaskową.

Na pytanie ile osób widzimy przez tubę, większość z nas odpowiedziała, że jedną. Okazało się jednak, że były tam dwie osoby. Jedna w zwykłej folii, a druga w odblaskowej – wyjaśnia Jacek Domagała, dyrektor MZK w Lesznie.

Tuby to jednak nie wszystko. Drugim elementem promującym akcję są udostępniane przez MZK autobusy, które za symboliczna opłatę są wynajmowane. Umieszczane są na nich odpłatne reklamy firm, a zdobyte pieniądze będą przeznaczane na wykonanie ,,magicznych” tub.

Od września udostępnimy jeden autobus na potrzeby akcji. Uważam, że jest to ciekawa i pomocna akcja, w którą się włączamy – dodaje Jacek Domagała.

Cały artykuł jest również dostępny w 26 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

AUTOR ARTYKUŁU: nat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*