Nowa droga otwarta. Jedziemy lepszą trasą

Oficjalne otwarcie drogi w Święciechowie odbyło się w poniedziałek, 30 grudnia. Anna Maćkowiak
Oficjalne otwarcie drogi w Święciechowie odbyło się w poniedziałek, 30 grudnia. Anna Maćkowiak

Oficjalnie oddano do użytku przebudowany 1,7-kilometrowy odcinek drogi w Święciechowie. Jest to wspólna inwestycja powiatu leszczyńskiego oraz gminy Święciechowa, prowadzona na drodze powiatowej.

Prace objęły 1,7 km ulic Leszczyńskiej i Śmigielskiej – na odcinku od ronda przy wiadukcie przy drodze ekspresowej S5 od strony Leszna do ronda z drogami w kierunku Wilkowic i Włoszakowic.

Powiat i gminy złożyły się po połowie

– W ramach tej inwestycji wyremontowano ok. 900 m2 nawierzchni z kostki betonowej, wyregulowano oraz wyremontowano ok. 1,5 km ścieków przykrawężnikowych, odtworzono 125 mb rowów, ułożono 10,3 tys. m2 dwóch warstw nawierzchni asfaltowych i zamontowano 30 mb poręczy ochronnych – informuje Starostwo Powiatowe w Lesznie.

Poza tym zbudowano dodatkowe przejścia dla pieszych, postawiono aktywne znaki drogowe oraz zamontowano radar z tablicą informujący o prędkości ruchu pojazdu.

Inwestycja kosztowała 1.322.682 zł, z czego powiat leszczyński wyłożył ok. 523 tys. zł, a gmina Święciechowa – 800 tys. zł.

Kierowcy zwróćcie uwagę – zmieniono organizację ruchu

Warto jednocześnie wspomnieć, że w tym samym czasie na zlecenie gminy przebudowano odcinek ulicy Strzeleckiej. W związku z zakończeniem przebudowy na skrzyżowaniu ul. Leszczyńskiej i Śmigielskiej (są to drogi powiatowe) oraz ulic Wolności (powiatowej) i Strzeleckiej (gminnej) w Święciechowie zmieniona została organizacja ruchu drogowego. Dwie pierwsze – dotąd główne trasy – stały się teraz ulicami podporządkowanymi. Ma to wpłynąć na bezpieczniejszy ruch w tym miejscu.

W oficjalnym zakończeniu powiatowej inwestycji uczestniczyli między innymi poseł Grzegorz Rusiecki, jak również władze powiatu leszczyńskiego oraz gminy Święciechowa.

Wniosek w sprawie przebudowy drogi Gołanice - Jezierzyce Kościelne czeka na decyzję premiera. Fot. powiat-leszczynski.pl
Wniosek w sprawie przebudowy drogi Gołanice – Jezierzyce Kościelne czeka na decyzję premiera. Fot. powiat-leszczynski.pl

Kolejna drogowe plany powiatu

Przy okazji warto wspomnieć o innych drgowych planach powiatu leszczyńskiego. Jest bowiem szansa na dotację na przebudowę drogi Gołanice – Jezierzyce Kościelne. W sierpniu ubiegłego roku powiat leszczyński złożył wniosek o dofinansowanie ok. 4,2 km drogi powiatowej nr 4760P, od skrzyżowania z drogą do Krzycka Małego w Gołanicach do skrzyżowania z drogą do Zbarzewa w Jezierzycach Kościelnych.

– Projekt zakłada przebudowę drogi i jej poszerzenie do sześciu metrów. Ponadto zaplanowano budowę odwodnienia, oczyszczenie i wyprofilowanie przydrożnych rowów, przebudowę i doświetlenie przejść dla pieszych oraz montaż radaru informującego o prędkości ruchu pojazdu – czytamy w komunikacie powiatu leszczyńskiego.

W Święciechowie uważamy na zmiany organizacji ruch. Fot. Anna Maćkowiak
W Święciechowie uważamy na zmiany organizacji ruch. Fot. Anna Maćkowiak

Wniosek samorządu znalazł się na liście zadań rekomendowanych przez wojewodę wielkopolskiego. Teraz pozostaje czekać na to, jaką decyzję w tej sprawie podejmie premier.

Anna Maćkowiak