Nowa linia od stycznia

Komunikacja miejska największym zainteresowaniem cieszy się wśród lokalnych seniorów. Fot. Jakub Latusek

W październiku minie rok od ponownego – po 10 latach przerwy – uruchomienia komunikacji miejskiej w Rawiczu. Od 1 stycznia pasażerowie będą mogli skorzystać z nowej linii, prowadzącej do Dębna Polskiego.

Pierwsze autobusy miejskie wyjechały na trasę 18 października 2018 roku. Trasa jedynej linii wiedzie od rynku w Sarnowie na dworzec PKP w Rawiczu. Utworzono 16 przystanków, a częstotliwość kursów wynosi od 45 minut do 1,5 godziny w zależności od okresu i pory dnia, dostosowując do godzin rozpoczęcia pracy w największych zakładach oraz przyjazdów i odjazdów pociągów ze stacji w Rawiczu.

Obsługę prowadzi leszczyńska firma Milla za 423 tys. zł rocznie. Od października 2018 do końca stycznia br. przewieziono prawie 31 tysięcy pasażerów. W listopadzie sprzedano 8.877 biletów, natomiast w styczniu 10.675. Komunikacja miejska największą popularnością cieszy się wśród uczniów oraz emerytów.

Już w marcu tego roku gmina informowała, że rozważa poszerzenie oferty o kolejną linię prowadzącą z Rawicza do Dębna Polskiego. Dlaczego właśnie tam? Jednym z powodów jest odległość od Rawicza jednej z większych wsi w okolicy. Drugim jest powstająca tam fabryka filtrów, która wkrótce planuje rozpoczęcie działalności. Autobusy mają być alternatywą dla podróży samochodami przyszłych pracowników.

Jak poinformował nas w ubiegłym tygodniu burmistrz, nowa linia ruszy od początku przyszłego roku.

– Nie da się szybciej. Prawdopodobnie jeden z przystanków będzie usytuowany na terenie firmy Hengst – mówi burmistrz Rawicza Grzegorz Kubik.

Prawdopodobnie mieszkańcy korzystający z linii do Dębna Polskiego zapłacą za podróż tyle, ile pasażerowie linii Sarnowa – Rawicz, czyli 1 złoty za bilet normalny oraz 50 groszy za bilet ulgowy.

Jakub Latusek