Nowej remizy OSP zazdroszczą im w kraju

Nowa remiza OSP w Lipnie robi wrażenie. Fot. Anna Maćkowiak
Nowa remiza OSP w Lipnie robi wrażenie. Fot. Anna Maćkowiak

Tłumy mieszkańców uczestniczyły w sobotnim (16 XI) otwarciu nowej remizy strażackiej w Lipnie. Mieli okazję wysłuchać historii powstania obiektu, jak również go zwiedzić.

Uroczystości rozpoczęła zbiórka przy obecnej remizie strażackiej. Uczestnicy imprezy przeszli do kaplicy, w której odprawiona została okolicznościowa msza św. Później przemaszerowano do nowej remizy, gdzie nastąpiło jej uroczyste otwarcie.

– Jest to obiekt od lat przez nas oczekiwany. W poprzednim było bardzo ciasno. O nową remizę staraliśmy się dziesięć lat. To spełnienie naszych marzeń. Sprzętowo jesteśmy bardzo dobrze wyposażeni – podkreśla Grzegorz Mały, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipnie.

Jeden z najnowocześniejszych

Sobotnia uroczystość była okazją do przypomnienia 96-letniej historii jednostki. Inicjatorami OSP w Lipnie byli: Wojciech Musielak, Franc Kaczmarek, Wojciech Miller, Wiktor Stróżyk, Wilhelm Mitt, Hans Wellmaier, Otto Szreiber. Początkowo remiza znajdowała się w starej stodole, przy drodze prowadzącej z Leszna do Poznania. Jednostka była wyposażona w sikawkę konną oraz podręczny sprzęt gaśniczy. Od 1964 r. remiza znajdowała się w sąsiedztwie Urzędu Gminy Lipno. Z czasem było tam już jednak zbyt ciasno, więc coraz częściej mówiono o potrzebie budowy nowej siedziby.

Okazały obiekt

Marzenia strażaków ochotników w końcu się spełniły. Mają do dyspozycji jedną z najnowocześniejszych remiz w Wielkopolsce. Budowa obiektu kosztowała prawie 1,6 mln zł. Obiekt powstał na działce niedaleko dotychczasowej siedziby. Remiza dysponuje trzema bramami wjazdowymi i sporym zapleczem. Jednostka OSP w Lipnie należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego,

Podczas oficjalnego oddania do użytku nowej remizy nie zabrakło gratulacji i życzeń ze strony licznie rzeszy gości. Mieli oni okazję obejrzeć okazały obiekt. Prezentowano także zdjęcia z poszczególnych etapów budowy obiektu, która ruszyła w ubiegłym roku.

Robi wrażenie nie tylko lokalnie

– Już oficjalnie… Nasz nowy dom. Dziękujemy, że byliście z nami w tak ważnym dla nas dniu. Dziękujemy za życzenia, gratulacje oraz upominki. Serdeczne podziękowania kierujemy szczególnie tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania naszej nowej remizy. Dziękujemy również sponsorom oraz wszystkim druhom za okazaną pomoc w organizacji uroczystości – taki wpis zamieszczono w niedzielne popołudnie na profilu facebookowym Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipnie .

Remiza robi wrażenie nie tylko lokalnie. Jej zdjęcie zobaczyli w internecie samorządowcy z Ujazdu (w woj. łódzkim) i postanowili przyjechać do Lipna, by obejrzeć go na miejscu.

Anna Maćkowiak