Nowy parking budzi obawy kierowców

Fot. ds

O wytyczeniu dodatkowych miejsc parkingowych w śródmieściu kierowcy apelują od dawna. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, utworzono 10 miejsc parkingowych przy alejach Krasińskiego, na odcinku od ulicy Skarbowej do Słowiańskiej. Stało się to możliwe po zwężeniu alei na odcinku nieopodal poczty. Ponieważ samochody jadą lewą stroną jezdni, co wymusza ustawiona tam wysepka, po prawej stronie zrobiło się miejsce dla parkujących.

Jednak wymalowanie na części jezdni miejsc postojowych budzi niepokój o bezpieczeństwo wysiadających z zaparkowanego samochodu po lewej stronie oraz zagrożenia przy przejściu dla pieszych, obok ul. Skarbowej. Krytyczni podkreślają, że „Prawo o ruchu drogowym” zabrania zatrzymania pojazdu w odległości mniejszej niż 10 m przed przejściem dla pieszych, co ma zapewnić widoczność, zarówno korzystającym z przejścia pieszym, jak i zbliżającym się do niego kierowcom.

Dominik Kaźmierczak, kierownik Miejskiego Zarządu Dróg i Inwestycji zwraca uwagę, że przepis ma zastosowanie tylko na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu, a na alejach jest układ dwóch jednokierunkowych jezdni. Dodatkowo projekt wprowadzenia w tym miejscu parkingu, został pozytywnie zaopiniowany przez Wydział Ruchu Drogowego KMP w Lesznie.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo rowerzystów i kierowców ograniczono prędkość do 30 km/h oraz na skrzyżowaniu alei Krasińskiego i ul. Słowiańskiej, przy ulicy ustawiono znak „stop” dla rowerzystów, co oznacza, że bezwzględnie muszą się zatrzymać – dodaje Kaźmierczak.
Dodajmy, że nowy postój objęto podstrefą parkingową „A”. Kierowcy za postój do 0,5 godziny zapłacą 1,4 zł, za pierwszą godzinę 2,8 zł, a za druga godzinę 3,3 zł.

Cały artykuł jest również dostępny w 49 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

AUTOR ARTYKUŁU: ds

9 KOMENTARZE

  1. Zly pomysł zaparkowane samochody zasłaniają widoczność. Pieszy musi wejść na pasy i się wychylic żeby zobaczyć czy jedzie samochód. Stwarza to duże niebezpieczeństwo dla pieszych w szczególności wcześnie rano gdy samochody jeżdżą tam szybko. Trzeba mocno uważać

  2. Wyjazd ze Słowiańskiej masakryczny, bo nie widać czy coś jedzie (wieczorem po światłach można poznać, ale w dzień trzeba wyjechać do połowy pasa :P). Dziecko stojące na pasach musi wejść i się wychylić zza zaarkowanych samochodów, żeby zobaczyć czy coś jedzie!

  3. Tam powinny być dwa pasy jak dawniej a nie korki. Powinno się dążyć do usprawnienia ruchu samochodów, a później że smog skoro auta stoją nie będzie inaczej. Proponuję na autostradach zrobić parking na jednym pasie a co

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*