Nowy rozdział laryngologii

Zwiększenie liczby i znaczne poszerzenie zakresu zabiegów laryngologicznych – to efekt ponadrocznej pracy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie doktora Iuriego Gaspara. W najbliższym czasie szef laryngologii planuje jeszcze więcej zmian na oddziale: zakup sprzętu, znacznie większy zakres zabiegów i pojawienie się dwóch rezydentów, którzy po ukończeniu specjalizacji zostaną w Lesznie.

Były już dyrektor lecznicy Piotr Jeske wiele razy tłumaczył, że jedną z pierwszych decyzji, gdy został szefem lecznicy, powinno być zamknięcie oddziału laryngologicznego. Przez kilka ostatnich lat oddział – dziś już z 65-letnią tradycją w Lesznie – funkcjonował niemal na wariackich papierach. Brakowało w szpitalu specjalistów, nie było też chętnych do objęcia ordynatury.

W mieście i okolicy jest sporo laryngologów prowadzących własne praktyki, w tym dr Katarzyna Kuczkowska–Jeske, żona eksdyrektora, córka wieloletniego ordynatora, niedawno zmarłego dr. Andrzeja Kuczkowskiego.

Jak tłumaczyli dyrekcji lekarze, ordynatura to duża odpowiedzialność, a pieniądze oferowane przez publiczny szpital – ich zdaniem – niezbyt duże. Dlatego po odejściu ostatniej szefowej laryngologii Barbary Malinowskiej w praktyce panowało na oddziale bezkrólewie.

Po objęciu stanowiska wicedyrektora ds. medycznych przez Marka Gawlińskiego, doktora nauk medycznych właśnie z laryngologii, zaczęła się stopniowa odbudowa oddziału. W 2014 r. podpisano umowy z trzema lekarzami z Poznania, którzy dojeżdżają kilka razy w miesiącu do szpitala w Lesznie. W czerwcu ub.r. kierownikiem laryngologii został Iuri Gaspar, Portugalczyk, który mieszka w powiecie wolsztyńskim. Lekarzem jest od 15 lat, specjalizację ma od siedmiu.

– Doktor Gaspar zgodził się zostać kierownikiem laryngologii i jest jedynym lekarzem na pełnym etacie na tym oddziale. Obecnie pracuje tam pięciu medyków, ale czterech w niepełnym wymiarze godzin. To rozwiązanie wciąż tymczasowe, oddział potrzebuje stabilizacji, by się rozwijać – tłumaczy dr Marek Gawliński, były wicedyrektor leszczyńskiego szpitala.

Mający doświadczenie z kilku portugalskich szpitali doktor Gaspar – sam określający się jako zabiegowiec – diametralnie zmienił zakres świadczonych w Lesznie usług medycznych. Jest głównym operatorem na oddziale, dwa razy w miesiącu wspiera go poznański medyk Piotr Borowski.

Rafał Makowski

Cały artykuł w 45. numerze Panoramy Leszczyńskiej.

Zapraszamy do zakupu e-wydania:

PLATFORMA NEXTO PLATFORMA EGAZETY

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*