Obserwatorzy w projekcie NASA

Organizatorzy z NASA podziękowali uczestnikom konkursu. Fot. ARCHIWUM
Organizatorzy z NASA podziękowali uczestnikom konkursu. Fot. ARCHIWUM

Uczniowie z SP nr 1 w Górze odnieśli kolejny międzynarodowy sukces. Okazali się jednymi z najlepszych obserwatorów na świecie w tegorocznym konkursie „NASA GLOBE Fall Clouds”. Zgodnie z regulaminem uczestnicy tych zmagań przesyłali do NASA, za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej Globe Observer, swoje obserwacje chmur, pyłu, mgły lub dymu. Górowską drużynę, już po raz drugi z rzędu, do sukcesu poprowadził koordynator szkolnego programu Arkadiusz Bielecki.

– W tegorocznym konkursie GLOBE Fall Cloud Observation Challenge przesłano ponad 45 000 obserwacji z ponad 17 000 miejsc w 93 krajach na każdym kontynencie – w tym znalazły się pomiary z Antarktydy. Te obserwacje chmur są niezmiernie ważne dla naukowców NASA, którzy pracują z satelitami geostacjonarnymi i pakietem instrumentów satelitarnych znanych jako Clouds and the Earth’s Energy Radiant System (CERES) – czytamy na stronie szkoły.

Przy tej okazji warto też przypomnieć wcześniejsze międzynarodowe sukcesy drużyny GLOBE ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Górze. W 2018 zdobyła ona I miejsce na świecie w konkursie NASA Spring Cloud Challenge oraz certyfikat za trzecie miejsce w kampanii Land Challenge, a także pierwsze miejsce na świecie wśród badaczy chmur w lutym. Jej reprezentanci uczestniczyli też w Międzynarodowej Konferencji GLOBE w Tuluzie we Francji. Ponadto otrzymali certyfikaty aktywnej szkoły GLOBE w 2018 i 2019r, odbyli wideokonferencję z dyrektor i koordynator GLOBE przy NASA Marilé Colón Robles (łączyliśmy się z Hampton w stanie Wirginia), a w tym roku zostali już wyróżnieni w kampanii fenologicznej.

Poza działalnością związaną z obserwacjami górowska drużyna GLOBE angażuje się, przy wsparciu Justyny Waścińskiej, w kampanie antysmogowe, antynikotynowe oraz prozdrowotne.

Anna Machowska