Obwodnice na „dwunastce”

Koszt realizacji stu obwodnic szacuje się na ok. 28 mld zł. Będą finansowane ze środków Krajowego Funduszu Drogowego. Fot. Łukasz Kaczanowski
Koszt realizacji stu obwodnic szacuje się na ok. 28 mld zł. Będą finansowane ze środków Krajowego Funduszu Drogowego. Fot. Łukasz Kaczanowski

Poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej – to główne założenia opracowanego w Ministerstwie Infrastruktury programu budowy stu obwodnic, który będzie realizowany w latach 2020-2030. W wykazie znalazły się obwodnice Gostynia i Wschowy.

Ruch pojazdów przez środek miejscowości i uciążliwości z tym związane: korki, zanieczyszczenie powietrza, hałas – to codzienność wielu Polaków. Aby zwiększył się komfort życia mieszkańców zatłoczonych dziś miast i miasteczek, wybudujemy w ciągu 10 lat 100 obwodnic, które wyprowadzą ruch tranzytowy poza tereny zabudowane i przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach – wyjaśnił w sobotę, 8 lutego minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jak informuje resort infrastruktury, w ramach rządowego programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

W programie zostały ujęte zadania na różnym etapie przygotowania. Dla kilkunastu obwodnic ogłoszenie postępowań przetargowych jest planowane jeszcze w 2020 roku. Będą to m.in. obwodnice Strzelec Krajeńskich (DK 22), Lipska (DK 79), Suchowoli (DK 8), Wąchocka (DK 42), Smolajn (DK 51), Koźmina Wielkopolskiego (DK 15) i Gryfina (DK 31).

Koszt realizacji stu obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Do KFD wpływają środki z opłaty paliwowej, kredytów i pożyczek, głównie od międzynarodowych instytucji finansowych oraz z obligacji. Konto KFD zasilają ponadto wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Istotnym źródłem wpływów do KFD będą również środki UE, pochodzące z programów operacyjnych w ramach perspektywy 2014-2020 oraz 2021-2027 – czytamy na gov.pl. ¬

Gostyń i Wschowa w setce

Planowane obwodnice Gostynia oraz Wschowy i Dębowej Łęki mają powstać w ciagu drogi krajowej nr 12.

Długość gostyńskiego obejścia ma mieć ok. 17 km, a szacowany koszt to ok. 340 mln zł. Inwestycja była przygotowywana od wielu lat. Decyzja środowiskowa była wydana już w 2013 r. Ujęcie zadania w Programie Budowy 100 obwodnic przyspieszy realizację zadania. Inwestycję planuje się zrealizować w latach 2022-2024. Jednocześnie trwają już budowa obejścia w ciągu drogi wojewódzkiej 434.

Planowa obwodnica Wschowy i Dębowej Łęki w ciągu drogi krajowej nr 12 znajduję się na etapie przygotowawczym. Planowana data ogłoszenia przetargu to III kwartał 2025 roku. Obwodnica stanowić będzie fragment ciągu DK 12, będącego połączeniem dróg ekspresowych S3 i S5 na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

Jakub Oworuszko/Rob