Od dziesięciu lat promują „Drugie życie”

W ramach imprezy „Transplantacja to życie” dzieci mogą wziąć udział w „Biegu z kangurkiem” na dystansie 200 m. Fot. Anna Maćkowiak

Transplantacja to życie. Drugie życie. Kampania pod hasłem „Drugie życie” od dziesięciu lat gości w Zespole Szkół nr 4, a wcześniej w IV Liceum Ogólnokształcącym w Lesznie. Spotkania, akcje promujące dawstwo narządów, imprezy sportowo-rekreacyjne to tylko wybrane przedsięwzięcia organizowane przez placówkę. Jubileuszowa impreza zbliża się wielkimi krokami. W niedzielę, 28 kwietnia szkoła zaprasza do Karczmy Borowej na dziesiąty bieg pod hasłem „Transplantacja to życie”

Kampania „Drugie życie” ma na celu promowanie idei transplantacji wśród młodzieży. Uczniowie angażujących się w nią szkół biorą udział w różnych przedsięwzięciach, ale też promują tematykę transplantacji w środowisku lokalnym. „Drugie życie” w IV LO, a od kilku lat w ZS nr 4 w Lesznie to tysiące rozdanych oświadczeń woli, spotkania z ludźmi po przeszczepach, a także akcje krwiodawstwa i promujące wpisywanie się do rejestru potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Trzykrotni laureaci

Szkoła trzykrotnie znalazła się w gronie zwycięzców programu „Drugie życie”. Za każdym razem nagrodą było 1000 zł, które placówka mogła przeznaczyć na dowolny cel.

– Dwukrotnie pieniądze zostały przekazane na wypoczynek dla dzieci znajdujących się w trudniej sytuacji. Trzecia wygrana trafiła do Domu Dziecka Caritas, który obecnie ma siedzibę naprzeciwko naszej szkoły – mówi Lidia Baksalary, jedna z koordynatorek kampanii „Drugie życie” w Zespole Szkół nr 4 im. Powstańców Wielkopolskich w Lesznie.

Rozdają oświadczenia woli

Dla promowania idei transplantacji placówka dwukrotnie współorganizowała morsowanie: w Osiecznej i w Boszkowie. Od kilku lat szkoła współpracuje też z Fundacją Chorych na zespół Dandy- Walkera „Podaj dalej”, a szkolni wolontariusze promują ideę transplantacji podczas organizowanego przez fundację koncertu zespołu Strachy na Lachy. Tam również zainteresowanym rozdają oświadczenia woli. Są to małe blankieciki, wielkości karty bankomatowej.

Osoba, która zdecyduje się podpisać coś takiego, powinna nosić oświadczenie przy sobie, najlepiej w portfelu. Takiego oświadczenia nie trzeba nigdzie zgłaszać, ma ono charakter informacyjny i pokazuje, że jego posiadacz w razie nagłego wypadku zgadza się na pobranie jego narządów do przeszczepów. Takie oświadczenie będzie można otrzymać również w niedzielę, 28 kwietnia podczas imprezy „Transplantacja to życie”.

– Dla uczestników przygotowaliśmy tradycyjnie dystans 5 km – zapowiada Lidia Baksalary. – Zapraszamy nie tylko wytrawnych biegaczy, lecz wszystkich, którzy chcą wesprzeć ideę transplantacji. Można przebiec ten dystans, ale też przejść z kijkami czy po prostu – przemierzyć w ramach spaceru.

Zapraszają na polanę

Na mecie na uczestników będą czekać medale i upominki. Przygotowano też nagrody do rozlosowania, wśród których znajdą się szczególnie lubiane przez uczestników biegu „Transplantacja to życie” vouchery na jednodniowy rejs jachtem. Dzieci, podobnie jak w poprzednich latach, będą mogły wziąć udział w „Biegu z kangurkiem” na dystansie 200 m.

Rejestracja uczestników odbywać się będzie w dniu imprezy od godz. 9.00 na Polanie Trzech Dębów w Karczmie Borowej. Organizatorzy przygotowali też dodatkowe atrakcje, m.in. występ zespołu Semplicze. Przyjedzie Piotr „Herbi” Rudzki, który pokaże swój samochód rajdowy. Imprezę wesprą również ratownicy wodni.

Anna Maćkowiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*