Od nowego roku wzrosną podatki od nieruchomości

Coraz mniej środków w gminnej kasie powoduje potrzebę sięgnięcia do kieszeni podatników. Fot. archiwum
Coraz mniej środków w gminnej kasie powoduje potrzebę sięgnięcia do kieszeni podatników. Fot. archiwum

Decyzją rawickich radnych od nowego roku w gminie wzrosną opłaty z tytułu podatku od nieruchomości. Największa podwyżka czeka przedsiębiorców.

Wzrost, jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, jest spowodowany koniecznością zabezpieczenia w budżecie środków na podwyżkę najniższych wynagrodzeń, a także pokrycie wyższych kosztów m.in. energii elektrycznej.

– W 2020 roku płaca minimalna wzrośnie o 15,6% do kwoty 2.600 zł, co wiąże się z koniecznością zabezpieczenia w budżecie znacznych środków na wzrost wynagrodzeń dla pracowników urzędu, szkół czy jednostek podległych. Gminę czeka również coroczny wzrost cen m.in. energii elektrycznej oraz wzrost kosztów utrzymania coraz większego majątku, co jednak nie spowodowało proporcjonalnych zmian w zakresie wysokości podatku – czytamy w uzasadnieniu.

Burmistrz początkowo zaproponował 12-proc. podwyżkę podatku od nieruchomości. Jednakże na komisji stawka uległa zmianie i zakładała aż 15-procentowy wzrost.

O tym, że w gminnej kasie jest coraz mniej środków, a magistrat będzie zmuszony szukać pieniędzy w kieszeniach podatków, można było wnioskować po informacjach z Ministerstwa Finansów. W 2020 r. gmina Rawicz dostanie o prawie 2 miliony złotych mniej z podatku PIT.

Rozżalenia z powodu przenoszenia ciężaru wydatków na mieszkańców nie kryli radni z klubu Samorządni PRA.

– Rozumiemy, że trzeba podnieść podatki, ale w sensownych rozmiarach – powiedział podczas przedsesyjnej konferencji Mariusz Suchanecki. – Pan burmistrz ma koalicję w radzie z PiS-em. To PiS wprowadził ulgi w podatku od osób fizycznych. Nie zabezpieczył samorządów, jeśli chodzi o uzupełnienie braków w kasie, w związku z tym mam takie zapytanie: jakie działania PiS podjął, aby to uszczuplenie było jak najmniejsze? (…) Jakie działania pan burmistrz podjął, aby zracjonalizować budżet na przyszły rok? – pytał. radny.

Zdaniem burmistrza gmina musi zmienić strategię zarządzania. Dotychczas utrzymywano niskie podatki z korzyścią dla przedsiębiorców i mieszkańców. Dłużej nie będzie to możliwe ze względu na np. rządowe programy.

– Byliśmy jedną z gmin, która miała te podatki najniższe. Celem takiego działania było zachęcanie inwestorów, wspieranie działalności gospodarczej i mieszkańców – mówił burmistrz Grzegorz Kubik.

Największa podwyższa czeka mieszkańców prowadzących działalność gospodarczą. Od stycznia 2020 będą musieli zapłacić o 2,33 zł więcej za metr kwadratowy (21,73 zł, co stanowi 90,9% stawki maksymalnej). Z kolei za budynki mieszkalne będzie trzeba zapłacić o 9 groszy więcej za metr kwadratowy (0,71 zł).

Jakub Latusek