Od ściany się odpycha, za poręcz podciąga

Mieszkaniec Śmigla podczas biegu w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie Fot. archiwum prywatne

Kolejni zawodnicy stają na starcie – w zależności od regulaminu – co kilkanaście lub co kilkadziesiąt sekund. Co prawda, na świecie są imprezy, w których wszyscy startują jednocześnie, ale Marek Wieczorek ze Śmigla w takich jeszcze nie brał udziału. Za to już w trakcie samego biegu reguły są jednakowe i wszędzie czasami trzeba się… rozpychać łokciami, aby wyprzedzić rywali.

Nie jestem typem długodystansowca, a w biegu po schodach całą trasę pokonuję w kilka minut. Przy tym mój organizm jest równie zmęczony, a może nawet bardziej, jak po przebiegnięciu wielu kilometrów. Czego chcieć więcej? – żartuje mieszkaniec Śmigla.

36-letni Marek Wieczorek, który jest zawodowym strażakiem, swoją przygodę z bieganiem po schodach rozpoczął stosunkowo niedawno, bo w październiku ubiegłego roku. Od razu połknął bakcyla. A fakt, iż na każdej kolejnej takiej imprezie osiąga coraz lepsze wyniki sprawia, że nie zamierza się zatrzymać.

Zaczęło się od I Mistrzostw Wielkopolski Strażaków PSP i OSP w Biegu po schodach o Puchar Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej – mówi 36-latek. – Odbywały się one w Poznaniu w ramach większej imprezy: III Biegu po schodach Collegium Altum Uniwersytetu Ekonomicznego. Meta znajdowała się na 17 piętrze tego budynku, jednego z najwyższych w stolicy naszego województwa.

W poznańskich zawodach do pokonania było niemal 400 schodów. Najlepszym dystans ten zajął półtorej minuty lub niespełna dwie, początkującym powyżej czterech minut. Wygrał Mateusz Marunowski, który z czasem 1:21 ustanowił nowy rekord tej trasy. Wśród kobiet najlepsza była Zuzanna Kielak 2:05. Marek Wieczorek, choć debiutował w biegu po schodach osiągnął czas 1:50! Dało mu to 12 miejsce (na 59 startujących) w kategorii M30 oraz 29 miejsce w klasyfikacji generalnej (na 253 zawodników).

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Aby wykupić dostęp do pełnej treści artykuły należy wybrać opcję WYKUP. Jeśli posiadasz już kod dostępu, wybierz opcję ZALOGUJ. Więcej informacji w regulaminie.
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj

Wykup dostęp poprzez szybkie płatności DOTPAY.

Wykup dostęp poprzez SMS PREMIUM.

Wykup dostęp poprzez szybkie płatności DOTPAY (koszt 1,10 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Odblokuj dostęp". Więcej informacji w regulaminie.
Kup kod
Odblokuj dostęp
Wykup dostęp poprzez SMS PREMIUM (koszt 1,23 zł brutto). Wyślij SMS o treści AP.OTO1 na numer 71068. Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Odblokuj dostęp". Więcej informacji w regulaminie.
Odblokuj dostęp
Anuluj

Cały artykuł jest również dostępny w 36 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

AUTOR ARTYKUŁU: Anna Machowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*