Odnawiane podwórko za ćwierć miliona

Prace na podwórku zabytkowej kamienicy przy Narutowicza kosztować będą 250 tysięcy złotych. Fot. Michał Wiśniewski

Granitowa kostka, klinkierowy mur, zieleńce – tak wyglądać będzie teren przy jednej z miejskich kamienic na Narutowicza. Koszt modernizacji to ćwierć miliona złotych, a upiększany jest nie front, ale podwórko.

Kamienica przy Narutowicza 34 sąsiaduje z remontowaną niedawno Aleją Słowackiego. Tuż obok niej znaleziono w ziemi tak zwaną Bramę Kościańską. Teren wokół kamienicy został ogrodzony i trwają tam prace budowlane. Podwórko ma zmienić swoje oblicze i to diametralnie. Budżet też robi wrażenie – to 250 tysięcy złotych.

Wysoki standard prac

Właścicielem kamienicy jest Miejski Zakład Budynków Komunalnych w Lesznie. To właśnie ta miejska komórka finansuje i nadzoruje zadanie.

– Podwórko przy Narutowicza 34 po zakończeniu trwających prac zupełnie zmieni swoje oblicze. Będzie wyłożone granitową kostką brukową, a pomiędzy kamienicą a szkołą stanie mur z wykonany z cegły klinkierowej. Jest to wszystko utrzymane w starym stylu, by nawiązać do historycznych walorów tej okolicy – tłumaczy nam Wojciech Sierpowski z Miejskiego Zakładu Budynków Komunalnych w Lesznie.

Okolica już po remoncie

W kamienicy znajdują się mieszkania komunalne, a część parteru zajmuje węzeł cieplny zasilający budynek oraz sąsiednią szkołę. Wyremontowane podwórko ma być gotowe w sierpniu. W ubiegłym roku samorząd Leszna przeprowadził gruntowną modernizację traktu łączącego Narutowicza z parkiem przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, który zupełnie zmienił swoje oblicze. Dziś jest miejscem spotkań i spacerów. W bezpośrednim sąsiedztwie kamienicy, także w ubiegłym roku, przeprowadzono prace wykopaliskowe związane z dokumentacją dawnych fortyfikacji Leszna. Zinwentaryzowano i ponownie zasypano znalezioną pod ziemią tak zwaną Bramę Kościańską.

Także pod koniec 2018 roku miasto oddało do użytku kompleksowo zmodernizowaną strzelnicę miejską przylegającą do budynku III Liceum Ogólnokształcącego przy placu Kościuszki. To także najbliższy sąsiad kamienicy przy Narutowicza 34.

Michał Wiśniewski