Odnowią parki do wiosny

Wokół leszczyńskich parków ustawiono ogrodzenia. Prace potrwają tam do wiosny. Fot. Michał Wiśniewski
Wokół leszczyńskich parków ustawiono ogrodzenia. Prace potrwają tam do wiosny. Fot. Michał Wiśniewski

Ponad dwa miliony złotych planuje wydać miasto na modernizacje parków Jonstona i Heermana. 5 listopada oba ogrodzono płotem i w najbliższych dniach rozpoczną się prace. Ich finał zaplanowano na wiosnę 2020 roku. Do tego czasu wstęp do ogrodzonych części parkowych będzie niemożliwy.

Modernizacja części parku Jana Jonstona w części sąsiadującej ze Szkołą Podstawową numer 7 ma pochłonąć około 1,1 miiona złotych. Wcześniej miasto zmodernizowało już główną część parkową znajdującą się w pomiędzy ulicami Dąbrowskiego i Bohaterów Westerplatte. Odnowiono ciągi piesze, zamontowano nowe ławki, ale przede wszystkim przygotowano monitoring, który ma poprawić bezpieczeństwo w tej części parku.

W ramach robót planowanych w części parku Jonstona przy Szkole Podstawowej numer 7 planowane są także prace przy renowacji ciągów pieszych. W parku pojawią się nowe nasadzenia i ławki. Planowane jest też przygotowanie ścieżki edukacyjnej. We wtorek, 5 listopada wokół całego parku zamontowano metalowe ogrodzenie.

Identyczne stanęło wokół parku Heermana sąsiadującego z ulicą Norwida. Oznacza to, że parki na kilka miesięcy skutecznie przestaną być skrótem dla mieszkańców Włodarczaka i uczniów siódemki, ale też dla pieszych skracających sobie drogę od skrzyżowania przy wiadukcie w stronę Lipowej obok bloków za dyskoteką.

– Przeprowadzimy tam badania dendrologiczne, wykonane zostaną nowe ścieżki, nowe nasadzenia. Powstanie między innymi łąka kwietna. Pojawi się też nowe oświetlenie i mała architektura. Prace powinny zakończyć się do końca kwietnia 2020 roku – mówi Lucyna Gbiorczyk z leszczyńskiego Urzędu Miasta.

Odnowienia w parkach wykona firma Spiraea z Leszna. Prace w parku Heermana pochłoną około 900 tysięcy zł. Obie rewitalizacje mają unijne dofinansowanie i realizowane są w ramach programu pod nazwą Zielone Leszno.

Michał Wiśniewski