Odpust w sanktuarium Matki Bożej Osieckiej

We franciszkańskim sanktuarium Matki Bożej Osieckiej w Osiecznej trwają uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Królowej Aniołów z Porcjunkuli. Rozpoczęły się już w czwartek (3 VIII) i potrwają do poniedziałku (7 VIII). Do sanktuarium przybywają w tych dniach wierni z wielu okolicznych dekanatów.

Nazwa odpustu „Porcjunkula” (z łac. mała cząstka) wywodzi się od wybudowanego w IX w. kościółka, a dzisiaj bazyliki pw. Matki Bożej Anielskiej pod Asyżem. Tę zrujnowaną budowlę na początku XIII w. Jezus nakazał odbudować św. Franciszkowi. Święty zaangażował się bardzo w to przedsięwzięcie. Kiedy modlił się tam, ukazała mu się Maryja z Jezusem i zapytała, co w zamian chciałby otrzymać. Wówczas to św. Franciszek poprosił o łaskę zyskania darowania kar za grzechy, które musimy odpokutować na ziemi lub w czyśćcu, dla każdego, kto po spowiedzi i przyjęciu komunii św. nawiedzi to miejsce.

Na pamiątkę tego wydarzenia 2 sierpnia, a zgodą biskupa diecezjalnego także na niedzielę przypadającą przed lub po 2 sierpnia, można uzyskać „franciszkański” odpust zupełny, tzw. Odpust Porcjunkuli lub „asyskie przebaczenie” („Perdono di Assisi”), nawiedzając kościoły franciszkańskie lub parafialne. (mach/ fot. A. Machowska)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*