Odwiedź wieżę. Będziesz bliżej gwiazd

Przy okazji niedawnego całkowitego zaćmienie księżyca do kościańskiej wieży ciśnień zajrzało w sumie ponad sto osób Fot. Urząd Miasta Kościan

Nie ruszając się z miejsca można odbywać dalekie, a nawet bardzo dalekie podróże. Jak? Wystarczy spojrzeć w teleskop i powędrować do gwiazd czy innych planet. Z pomysłu warto skorzystać tym bardziej, że w naszym regionie, a konkretnie w centrum Kościana, znajduje się otwarte dla wszystkich obserwatorium astronomiczne.

Z nami nie umknie wam żadne ciekawe zjawisko – śmieje się Mateusz Maliczak, astronom i opiekun kościańskiego obserwatorium.

Dodaje, że przy okazji całkowitego zaćmienia Księżyca, które niedawno mogliśmy podziwiać, do miejscowego obserwatorium zajrzało ponad sto osób. To dużo, choć bywa, że na plenerowe obserwacje nieba, przychodzi jeszcze więcej gości.

Obserwatorium astronomiczne istnieje w naszym mieście od ponad czterech lat i mogę śmiało stwierdzić, że przyjęło się i zyskało grono wiernych fanów. Oczywiście, największym zainteresowaniem cieszy się przy okazji nagłośnionych medialnie wydarzeń – zaznacza M. Maliczak.

Na szczęście tych nie brakuje. Przed nami na przykład noc spadających gwiazd, jak nazywa się perseidy. Są to meteory, które wlatują z dużą prędkością w atmosferę ziemską, rozgrzewają się do tysięcy stopni Celsjusza. Płoną i dają przez bardzo krótki czas błysk jasnego światła. Nie jest to zjawisko tak rzadkie jak całkowite zaćmienie Księżyca, ale również bardzo spektakularne. Zaś letnie noce, a szczególnie pierwsza połowa sierpnia, to najlepsza pora na wypatrywanie „spadających gwiazd”.

Zapraszamy na wspólne obserwacje perseid. Organizujemy je już w najbliższą sobotę (11 VIII) w godz. od 21.00 do 24.00 na kościańskim stadionie miejskim – mówi astronom. – Spadające gwiazdy najlepiej oglądać na leżąco, dlatego podpowiadam, że warto zabrać ze sobą leżak lub koc.

Kościańskie obserwatorium można odwiedzać nie tylko przy okazji ciekawych wydarzeń astronomicznych. Mateusz Maliczak zaprasza na oglądanie nieba przez teleskop w każdą środę, jeśli tylko pozwalają na to warunki atmosferyczne. Osoby, którym z różnych względów termin ten nie pasuje mogą po prostu przedzwonić do niego (pod numer 500 014 582) i umówić się na inny dzień.

Z kolei raz w miesiącu swoje podwoje otwiera tam Kościański Uniwersytet Młodego Odkrywcy. Są to specjalne zajęcia dla dzieci, z podziałem na dwie grupy wiekowe. Wstęp na nie jest bezpłatny. Trzeba jedynie wcześniej zarezerwować miejsce. Odbywają się tam również nieodpłatne, otwarte wykłady popularnonaukowe dla dorosłych, na których prelegentami są pracownicy naukowi UAM w Poznaniu. Najbliższy planowany jest na ostatni czwartek sierpnia, ale jego temat nie jest jeszcze znany.

Obserwatorium przyjmuje również zorganizowane wycieczki, w ramach których przygotowywany jest – dostosowany do wieku uczestników – wykład, a także w zależności od pory odwiedzin i pogody: obserwacje teleskopowe, zwiedzanie obserwatorium, obserwacje za pomocą programu Stellarium, a na koniec zwiedzanie całej wieży z przewodnikiem. To jedyna odpłatna forma ich działalności.

Nasi goście to głównie uczniowie szkół z Kościana oraz innych wielkopolskich miast, choć mieliśmy też dwie wycieczki ze Śląska oraz młodzież z zagranicy, która przyjechała tu na wymianę – zaznacza M. Maliczak.

Cały artykuł jest również dostępny w 32 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

AUTOR ARTYKUŁU: mach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*