Odwiedzili ziemię ojców

Przodkowie dzisiejszych mieszkańców Witoszyc, Chróściny i Radosławia na Kresach też byli sąsiadami. Fot.archiwum

Mieszkańcy Witoszyc, Chróściny, Radosławia i kilku innych okolicznych miejscowości wzięli udział w wyjeździe studyjnym na Ukrainę. Wspólnie odwiedzili wsie, z których pochodzili ich dziadkowie i ojcowie. Wielu uczestników tej wyprawy po raz pierwszy zobaczyło ziemie przodków. Niektórzy mieli nawet szczęście spotkać się z mieszkającymi tam wciąż członkami ich rodzin.

– To niesamowite uczucie móc wejść na rodzinne podwórko swojej babci czy mamy albo napić się wody z tej samej studni, co ona będąc dzieckiem. Ludzie spotkali rodziny po latach i zostali przywitani tak, jakby spotykali się co tydzień. Mogliśmy zapalić znicz na grobach swoich przodków na oczyszczonych przez polską młodzież cmentarzach. Tereny są piękne. Trawa jakby bardziej zielona, niebo bardziej niebieskie, powietrze bardziej rześkie, a mieszkańcy niesamowicie gościnni. Powitania w szkołach i ogólna organizacja wycieczki na długo pozostaną w naszej pamięci – relacjonuje Elżbieta Lewandowska, jedna z uczestniczek wyjazdu.

– Dla mnie Kresy to powrót do korzeni. Możliwość poznania siebie. Kim jestem? Skąd pochodzę? Było mi to potrzebne – mówi Czesława Zabłocka. – Długo dojrzewałam do tego wyjazdu. Moja mama z rąk banderowców straciła niemal całą rodzinę. Nie chciała nawet słuchać o Ukrainie. O odwiedzeniu rodzinnych stron nie było więc mowy. Zdecydowałam się na to teraz, już po jej śmierci.

Wyjazd studyjny „ Śladami naszych przodków” zorganizował Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych , TV Polonia – program „Wschód”, Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole im W. Reymonta w Witoszycach oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „Kresowiak” w Witoszycach. W sentymentalnej podróży wzięło udział ponad 30 osób.

– Otrzymaliśmy propozycję organizacji takiego wyjazdu, bo nasza szkoła już od 10 lat uczestniczy w programie „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Zbieramy fundusze na realizację tego przedsięwzięcia, organizujemy akcje charytatywne w celu zbiórki żywności i zniczy, a od 5 lat grupa naszych wolontariuszy w wakacje jeździ na Kresy Wschodnie i porządkuje cmentarze. Jeździmy tam, gdzie znajdują się groby przodków większości mieszkańców Witoszyc, Chróściny czy Radosławia – wyjaśnia Leszek Stecki, dyrektor szkoły w Witoszycach.

Uczestnicy wyjazdu odwiedzili m.in.: Trembowlę, gdzie zobaczyli występy artystyczne uczniów miejscowej szkoły, Howiłów Wielki, gdzie w kościele czekali na nich mieszkańcy wsi, wśród których znaleźli się też ich byli sąsiedzi i członkowie ich rodzin oraz cmentarze w Zaścianoczu i Ostrowczyku, gdzie znajdują się mogiły ich przodków. Ostatni dzień pobytu przeznaczyli na zwiedzanie Lwowa, w tym m.in. Cmentarza Łyczakowskiego.

Podczas całego wyjazdu mieszkańcom naszego regionu towarzyszyła kamera programu „Wschód” TVP Polonia, którego redaktorem jest Grażyna Orłowska-Sondej. Jej reportaże o Kresach Wschodnich przybliżają ludzi i miejsca, które przez wieki były częścią naszej ojczyzny. Reportaż z podróży przedstawicieli naszego regionu p.t.: „Na ziemi przodków” w ubiegłym tygodniu wyemitowała TVP Polonia. Tych, którzy nie mieli okazji go zobaczyć, odsyłamy na stronę programu: studiowschod.org.pl.

Anna Machowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*