Ognisko zjadliwej grypy ptaków po sąsiedzku

Grypa ptaków, dziesiątkująca stada drobiu, jest coraz bliżej naszego regionu

Blisko, coraz bliżej naszego regionu jest już wysoce zjadliwa grypa ptaków, dziesiątkująca stada drobiu. W pierwszych dniach lutego kolejne ognisko tej choroby odkryto w miejscowości Bolesławiec w gminie Mosina. Na drogach dojazdowych do wsi służby sanitarne rozstawiły maty dezynfekcyjne i ograniczyły ruch pojazdów. W promieniu 3 kilometrów – w drodze rozporządzenia wojewody wielkopolskiego – wyznaczono strefę zagrożenia, a w promieniu 10 km – strefę zapowietrzenia. Znalazł się w nich nasz region. Chodzi konkretnie o znaczną część wsi w gminie Czempiń.

Na ustalonych przez właściwe organy drogach publicznych lub prywatnych między obszarami zagrożonym i zapowietrzonym również zostały wyłożone maty dezynfekcyjne, a obszary oznakowane właściwymi tablicami ostrzegawczymi – informują we wspólnym komunikacje Konrad Malicki, burmistrz Czempinia i Katarzyna Szulańczyk-Mencel, powiatowy lekarz weterynarii w Kościanie.

Jednocześnie od soboty, 4 lutego na polecenie powiatowego lekarza weterynarii w Kościanie weterynarze kontrolują gospodarstwa rolne i domowe na terenach objętych obszarem zapowietrzonym i zagrożonym. Trzeba określić liczbę hodowanego tam drobiu i sprawdzić stosowanie przez właścicieli ptactwa środków bezpieczeństwa biologicznego.

Wszyscy hodowcy drobiu (także ci, którzy są właścicielami kilku sztuk utrzymywanymi na własne potrzeby) mieszkający na obszarze zapowietrzonym oraz zagrożonym są zobowiązani do zamknięcia swojego ptactwa do odwołania. mach

Cały artykuł w 6. numerze Panoramy Leszczyńskiej.

Zapraszamy do zakupu e-wydania:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*