Ogólnopolskie wyróżnienie dla muzeum

Muzeum Ziemi Wschowskiej wyróżniono za dwie publikacje dla najmłodszych. Fot. arch. Muzeum Ziemi Wschowskiej
Muzeum Ziemi Wschowskiej wyróżniono za dwie publikacje dla najmłodszych. Fot. arch. Muzeum Ziemi Wschowskiej

Muzeum Ziemi Wschowskiej zostało wyróżnione za dwie publikacje przygotowane z myślą o najmłodszych. W sobotę, 15 lutego br., podczas gali finałowej 28. Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej, muzeum otrzymało certyfikat i statuetkę.

Nagrodzono dwie publikacje: „Małe miasto wielkich przeżyć. Przewodnik po Wschowie dla dzieci i nie tylko…” oraz „Małe muzeum pełne skarbów. Przewodnik po Muzeum Ziemi Wschowskiej dla dzieci i nie tylko…”. Przy tej okazji dziękujemy Alfredowi Röslerowi, który jako członek Wielkopolskiego Klubu Publicystów Krajoznawczych, zgłosił nasze przewodniki do przeglądu[/cyt] – mówi Magdalena Birut, specjalista ds. edukacji Muzeum Ziemi Wschowskiej.

Są częścią projektu Patriotyzm Jutra

Przewodniki powstały w latach 2017 i 2018. Są częścią projektów realizowanych w programie grantowym Muzeum Historii Polski „Patriotyzm Jutra”.

Pierwsza publikacja wyszła w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy, a druga w nakładzie 4 tysięcy. Obie publikacje są nadal dostępne w muzeum. Rozdajemy je bezpłatnie oraz wykorzystujemy podczas spotkań edukacyjnych czy lekcji muzealnych. Ostatnio, podczas ferii, odwiedziła nas dziesięcioosobowa grupa wraz z rodzicami. Wspólnie wybraliśmy się z nimi na wycieczkę po Wschowie, a naszym przewodnikiem była właśnie jedna z publikacji – tłumaczy Magdalena Birut.

Publikacje można ściągnąć z internetu

Część projektu realizowana była internetowo. Na stronie www.zwiedzajwschowe.pl przewodnik dla dzieci dostępny jest w pdf i każdy może go bezpłatnie ściągnąć .

Przy tej okazji warto wspomnieć, że o szatę graficzną przewodnika po mieście zadbała Aleksandra Malczewska – Sąsiadek. Nasze publikacje to nie tylko doskonała promocja Wschowy, ale przede wszystkim umilenie najmłodszym poznawania dziedzictwa kulturowego regionu – mówi M. Birut. – Dziękujemy całemu zespołowi Muzeum Ziemi Wschowskiej, uczestnikom projektów, prowadzącym warsztaty, patronom medialnym, a szczególnie ówczesnej pani dyrektor Marcie Małkus za wsparcie podczas realizacji projektów.

Ważne było wsparcie sponsorów

Jak podkreśla M. Birut działania muzeum nie byłyby możliwe gdyby nie wsparcie sponsorów. W tym przypadku był to Bank Spółdzielczy we Wschowie, Starostwo Powiatowe i Gabinet Kosmetyczny EVA.

Muzeum Ziemi Wschowskiej ma wiele nowych planów dotyczących kolejnych przedsięwzięć. Do 15 marca przyjmowane są projekty w ramach tegorocznego rozdania „Patriotyzmu Jutra”.

Mamy już konkretny pomysł, ale na razie nie chcemy zdradzać tajemnicy – tłumaczy Magdalena Birut z Muzeum Ziemi Wschowskiej.

Karolina Bodzińska