Fot. arch

Solaria, podobnie jak alkohol i narkotyki, już niebawem mogą być w Polsce dostępne tylko dla osób powyżej 18 roku życia. Do Sejmu wpłynął niedawno prezydencki projekt ustawy, który wprowadza całkowity zakaz udostępniania solariów dzieciom i młodzieży. Zabrania też reklamy takich usług. Za złamanie przepisów ma grozić kara do 50 tys. zł.

Świetny pomysł. Gdyby to ode mnie zależało w ogóle zdelegalizowałbym solaria. Dlaczego? Korzystanie z nich niesie ze sobą śmiertelne konsekwencje. W pewnym zakresie można je traktować na równi z papierosami i narkotykami – przekonuje dr Marcin Błaszkowski, dermatolog i wenerolog z Leszna. – Naukowo potwierdzono wzrost zachorowań na nowotwory skóry w związku z nadmiernym korzystaniem zarówno z tych naturalnych jak i sztucznych promieni. Niestety, w Polsce wciąż mało kto się tym przejmuje. Nie bada się nawet znamion barwnikowych!

Unikania sztucznego promieniowania UV, które wytwarzają łóżka opalające oraz wprowadzenie zakazu korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie zaleca też Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Władze wielu krajów już dawno podeszły do sprawy z pełną powagą
– W Niemczech przepisy zabraniające korzystania z solarium osobom poniżej 18 lat z powodzeniem funkcjonują od lat
– podkreśla dr Błaszkowski.

Podobnie rozwiązania prawne obowiązują we Francji, Austrii czy Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, w dwóch państwach na świecie stosowany jest całkowity zakaz korzystania z solariów i handlu nimi: w Brazylii i w niektórych regionach Australii.

W Polsce wprowadzenie takiego zakazu nie jest nowym pomysłem. Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka już od kilku lat zwraca się apelem do kolejnych ministrów zdrowia. Przekonuje, że stale zasypywany jest informacjami o tym, iż z solariów korzystają nastolatki, a w gorącym komunijnym okresie, nawet kilkuletnie dziewczynki. Anna Machowska

Cały artykuł w 24. numerze Panoramy Leszczyńskiej.

Zapraszamy do zakupu e-wydania:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*