Opowieść o tonach śmieci i ciężkiej pracy zamiataczy

Zamiatacze pracuję na zmiany przez siedem dni w tygodniu. Dwunastu pracowników na wózkach przewozi ok 15 ton śmieci. Pierwszy z prawej Kazimierz Lewandowski Fot. ds

Adwokat, inżynier, wojskowy, górnik czy urzędnik to zawody, które darzone są szacunkiem i cieszą się prestiżem. A rodzice dorastających dzieci chętnie widzieliby je właśnie wśród wymienionych. Na drugim biegunie mamy profesje, które nie cieszą się popularnością, ale bez nich pojawiają się naprawdę duże problemy. Jedną z nich są zamiatacze. Wyposażeni w żółte, odblaskowe kamizelki, szufle i zmiotki przemierzają rowerowymi wózkami ulice miast.

Pracę rozpoczynamy o szóstej tak, aby wcześnie rano uprzątnąć pozostawione przez noc śmieci, pozbierać porozbijane butelki, niedopałki papierosów czy rozwiewane przez wiatr ulotki reklamowe – tłumaczy zamiatacz Kazimierz Lewandowski.

Pan Kazimierz w Miejskim Zakładzie Oczyszczania pracuje prawie 10 lat. Dlatego już się przyzwyczaił do rytmu pracy, odmierzanego przez grafik dyżurów. Praca w cyklu zmianowym w weekendy i święta nie jest dla niego dużym obciążeniem.

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Aby wykupić dostęp do pełnej treści artykuły należy wybrać opcję WYKUP. Jeśli posiadasz już kod dostępu, wybierz opcję ZALOGUJ. Więcej informacji w regulaminie.
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj

Wykup dostęp poprzez szybkie płatności DOTPAY.

Wykup dostęp poprzez SMS PREMIUM.

Wykup dostęp poprzez szybkie płatności DOTPAY (koszt 1,10 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Odblokuj dostęp". Więcej informacji w regulaminie.
Kup kod
Odblokuj dostęp
Wykup dostęp poprzez SMS PREMIUM (koszt 1,23 zł brutto). Wyślij SMS o treści AP.OTO1 na numer 71068. Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Odblokuj dostęp". Więcej informacji w regulaminie.
Odblokuj dostęp
Anuluj

Cały artykuł jest również dostępny w 20 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

AUTOR ARTYKUŁU: Dariusz Staniszewski

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*