Parkomaty pod Lidlem dla dyscypliny

Parking przy Mickiewicza ma teraz dwa parkomaty. Fot. Michał Wiśniewski
Parking przy Mickiewicza ma teraz dwa parkomaty. Fot. Michał Wiśniewski

Pierwszy w Lesznie płatny parking pod marketem. Wzorem innych miast pod Lidlem przy Mickiewicza pojawiły się dwa parkometry. Jak tłumaczy obsługa sklepu, powodem jest problem z parkującymi tam autami studentów i mieszkańców sąsiedniego osiedla.

Do tej pory w Lesznie żaden z marketów nie zdecydował się na pobieranie opłat za parkowanie na terenie wokół sklepów. Pod wieloma sklepami wielkopowierzchniowymi w mieście są jednak znaki informujące o miejsca postojowych tylko dla klientów lub o ograniczonym maksymalnie do godziny czasie parkowania.

Lidl jest pierwszym sklepem, który zastosował rozwiązanie polegające na ustawieniu parkomatów. Na placu przed marketem przy Mickiewicza stanęły dwa parkomaty. Wzbudziły spore zainteresowanie wśród klientów. Część z nich była zaskoczona, inni znali ten system z większych miast, ale także na przykład z Gostynia.

Pracownicy sklepu tłumaczą, że parkomaty są odpowiedzią na rosnącą liczbę aut nie należących do klientów.

– Studenci PWSZ i mieszkańcy to pewnie teraz połowa samochodów – mówi nam jedna z ekspedientek.

Przedstawiciele sieci Lidl przekonują, że podobny system z powodzeniem sprawdza się w innych miastach, teraz został zastosowany w Lesznie.

– Stosujemy to rozwiązanie tylko w przypadku, gdy istnieje realny problem z parkowaniem sygnalizowany przez naszych klientów. Na parkingu przy naszym sklepie w Lesznie postój dla naszych klientów trwający do jednej godziny będzie bezpłatny. Klienci będą zobowiązani do wydrukowania biletu z parkomatu i umieszczenia go za przednią szybą pojazdu w widocznym miejscu. Na terenie parkingu zostanie zamieszczony regulamin informujący o zasadach korzystania z miejsc postojowych. – wyjaśniła Aleksandra Robaszkiewicz z centrali Lidla.

Michał Wiśniewski