Piękny jubileusz – dwadzieścia lat UTW

Maria Zielony, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lesznie, przyjęła mnóstwo gratulacji i życzeń FOT. JÓZEF CIENKI

Dwadzieścia lat minęło, jak jeden dzień – można by sparafrazować słowa znanej piosenki Andrzeja Rosiewicza. Właśnie taki jubileusz obchodził Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lesznie. Okolicznościowe spotkanie odbyło się w zamku w Rydzynie.

Leszczyński UTW powstał 2 września 1998 r. Inicjatorką jego utworzenia była Elżbieta Bogacka, która została też pierwszą jego prezeską. Początkowo uniwersytet miał swoją siedzibę przy ul. gen. Stefana Grota Roweckiego. Od 2011 r. jego biuro mieści się przy ul. Łaziebnej 14. Seniorzy wiedzą, że zawsze jest tu gwarno, że można przyjść, zapytać o działalność UTW.

Obecnie mamy 340 słuchaczy. W ramach UTW funkcjonują 23 sekcje i ok. 30 grup – wymienia Maria Zielony, pani prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lesznie.

Zainteresowanie poszczególnymi sekcjami jest bardzo różne. Wszystkie mają swoich wiernych członków, którzy nie wyobrażają sobie tygodnia bez wspólnego spędzania wolnego czasu nie tylko na różnych aktywnościach, lecz także zwyczajnych pogaduchach. Jedną z głównych funkcji UTW jest bowiem integrowanie osób, które z racji wieku czy ograniczenia lub zaprzestania aktywności zawodowej mają więcej wolnego czasu. A chodzi o to, by nie spędzali go samotnie w czterech ścianach swojego domu, lecz wspólnie z innymi ludźmi.

W tej chwili dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z jogi – mamy trzy grupy jej miłośników. Są trzy grupy zrzeszające osoby zainteresowane nordic walkingiem, dwie ćwiczą w ramach sekcji tanecznej – dodaje Maria Zielony. – Ponad 20 osób zrzesza chór uniwersytecki.

Propozycje są rozmaite. Słuchacze chętnie korzystają z możliwości nauki języków obcych. Inni nie wyobrażają sobie życia bez spotkań na bowlingu czy przy brydżu.

W jubileuszowych uroczystościach w zamku w Rydzynie, nad którymi honorowy patronat objął prezydent Leszna Łukasz Borowiak, uczestniczyło ok. 240 osób. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz sejmiku województwa wielkopolskiego, Leszna, powiatu leszczyńskiego, leszczyńskich uczelni. Byli reprezentanci wielu innych instytucji oraz lokalnych firm.

Pojawili się również przedstawiciele zaprzyjaźnionych wielkopolskich UTW. Nie zabrakło Elżbiety Bogackiej.
W trakcie uroczystości Jolanta Kucharzak, wicedyrektorka Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poznaniu, reprezentująca marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka, wręczyła odznakę honorowa „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” prezes UTW w Lesznie Marii Zielony oraz Stowarzyszeniu UTW w Lesznie.

Jest to wyróżnienie za wkład w rozwój polskiej pedagogiki, wzbogacanie oferty edukacyjnej w regionie i działalność społeczną. Z kolei uchwałą zarządu Stowarzyszenia UTW w Lesznie godność członka honorowego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lesznie otrzymali: prof. Maciej Pietrzak, dr Kamila Szymańska, Janusz Szyszkowiak, Stanisław Woźniczak, Barbara Kaczmarek oraz Grażyna Fil.

Uroczyste obchody 20-lecia uświetniły występy Capelli Zamku Rydzyńskiego, jak również sekcji tanecznej i chóru UTW w Lesznie. Z kolei sekcje fotograficzna i malarska zaprezentowały swoje prace na wystawie, przygotowanej specjalnie na 20-lecie UTW.

Mimo trwających wakacji część sekcji nie zawiesiła swojej działalności. Niektóre, jak np. zrzeszająca miłośników gry w boule, spotyka się na zajęciach rekreacyjno-sportowych. Jak zaznacza Maria Zielony, w okresie wakacyjnym przychodzi czas na tzw. „letni uniwersytet”. Słuchacze uczestniczą w wakacyjnych wyprawach.

Już za kilka dni, 10 lipca czeka nas kolejny wyjazd z cyklu „Zamki dolnośląskie”. Odwiedzimy Lubiąż i Wołów – zapowiada prezes UTW w Lesznie.

W drugiej połowie sierpnia natomiast grupa słuchaczy wybiera się na Węgry, by zwiedzić Budapeszt i okolice. We wrześniu natomiast planowany jest wyjazd wypoczynkowy do Mielna.

Osoby zainteresowane działalnością Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lesznie więcej informacji na jego temat mogą znaleźć chociażby na stronie internetowej utw.leszno.pl. Biuro UTW przy ul. Łaziebnej czynne jest od poniedziałku do czwartku w godz. 10.00-13.00. Od 9 do 20 lipca trwać będzie wakacyjna przerwa w działalności biura
.

Cały artykuł jest również dostępny w 26 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

AUTOR ARTYKUŁU: Anna Maćkowiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*