Piknik rodzin zastępczych

Piknik służy integracji i promocji rodzicielstwa zastępczego. Fot.archiwum

W ośrodku letniskowym „Kotwica” w Dominicach odbył się piknik z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Wzięły w nim udział rodziny zastępcze funkcjonujące w powiecie leszczyńskim. Impreza miała na celu integrację, możliwość wymiany doświadczeń oraz docenienia tych, którzy podjęli się tej niezwykle trudnej i odpowiedzialnej roli. Jednocześnie była promocją rodzicielstwa zastępczego. Niestety, wciąż wiele dzieci jest w potrzebie.

Na najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji umilających wspólnie spędzany czas. Były gry, konkursy i zabawy, m.in. skoki na dmuchańcach, chodzenie na szczudłach czy dojenie sztucznej kozy. Nie zabrakło też ciepłego posiłku i napojów, a o słodki poczęstunek zadbały same rodziny.

– W 2006 roku Sejm ustanowił 30 maja Dniem Rodzicielstwa Zastępczego. Od tego czasu staramy się w zbliżonym terminie organizować takie pikniki – mówi Mateusz Juśkiewicz, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lesznie. – Nie mam wątpliwości, że dla naszych rodzin zastępczych są one ważne i potrzebne.

W powiecie leszczyńskim jest obecnie 38 rodzin zastępczych. Opiekują się 84 dziećmi, które znalazły się w tragicznej sytuacji życiowej. Przez nieodpowiedzialność dorosłych zostały pozbawione domu rodzinnego i wszystkich fundamentalnych spraw potrzebnych do rozwoju. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźli się ludzie, którzy dadzą im poczucie bezpieczeństwa i obdarują wielką miłością.

Na pikniku w Dominicach pojawiło się 30 rodzin i około 70 dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej. Organizatorem imprezy było PCPR w Lesznie, a sfinansowano ją ze środków Starostwa Powiatowego w Lesznie. Gościli na niej wicestarosta leszczyński Grzegorz Rusiecki, sekretarz powiatu Katarzyna Kamińska oraz wójt Włoszakowic Robert Kasperczak.

Anna Machowska