Plac zabaw pod nadzorem

Plac zabaw przy Obrońców Warszawy na Zatorzu miałby zostać objęty miejskim monitoringiem. Fot. Michał Wiśniewski

Radna Aleksandra Petrus-Schmidt chce montażu kamer przy placu zabaw na pl. Obrońców Warszawy w Lesznie. Jej zdaniem ryzyko dewastacji jest bardzo duże, a dowodem są interwencje straży miejskiej. Jeden z incydentów miał miejsce na oczach radnych.

Przy placu Obrońców Warszawy istnieje plac zabaw z kortem tenisowym. Od niedawna w sąsiedztwie działa też ładnie zagospodarowany plac zabaw, który jest elementem tak zwane sieci ,,przystopków Zatorza’’.

Mieszkańcy sobie nie radzą

– Wielokrotnie mieszkańcy zgłaszali, że na placu Obrońców Warszawy zachowanie młodzieży jest poniżej wszelkiej krytyki. Uczciwie powiem, że początkowo uważałam, że trochę przesadzają. To, co zobaczyliśmy, odwiedzając plac jako radni , przeszło nasze oczekiwania. Młodzież urządziła sobie na naszych oczach skoki z czubka wysokiego drzewa wprost na zadaszenie stołu – mówi radna miejska Aleksandra Petrus-Schmidt.

Zdaniem radnej są to sytuacje niebezpieczne, a zwracane młodzieży uwagi pozostawały bez echa. Na Obrońców Warszawy wielokrotnie interweniowała już straż miejska.

– Mieszkańcy sami nie poradzą sobie z tym problemem – uważa radna.

Kamery załatwią problem?

Zdaniem radnej konieczny jest montaż kamer w okolicy placu zabaw. To teren dość rozległy i jedno urządzenie nie będzie w stanie technicznie objąć zasięgiem całej okolicy. Obok placu zabaw działa też nowy teren rekreacyjny, który przy okazji inwestycji też powinno się objąć monitoringiem.

– Kamery w tej części Zatorza powinny pojawić się w co najmniej dwóch miejscach. Jedna z nich miałaby znajdować się na rogi Miśnieńskiej i Lubuskiej, a druga na samym placu zabaw – tłumaczy radna Petrus-Schmidt.

Pomysł radnej muszą jeszcze przeanalizować radni z komisji rozwoju i infrastruktury miejskiej. To oni mogą rekomendować finansowanie Radzie Miejskiej Leszna. Trudno spodziewać się, by ta inwestycja miała szansę na realizację jeszcze w tym roku. Budżet na poprawę bezpieczeństwa na kolejny rok będzie dopiero konstruowany. Koszt zakupu kamer to tylko część zadania. Konieczne jest też doprowadzenie do nich łączności.

Michał Wiśniewski