Klinkier jest popularnym materiałem budowlanym, cenionym za trwałość i odporność na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Oprócz cegieł, z klinkieru produkuje się również płytki, które doskonale ją imitują oraz sprawdzają się w roli okładziny ściennej wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Płytki klinkierowe przykleja się bezpośrednio do muru lub odpowiednio przygotowanej warstwy ocieplenia. Przy odrobinie umiejętności i wiedzy można to wykonać samodzielnie.
– Płytki klinkierowe sprawiają, że budynek nabiera prestiżu, wygląda solidnie. W naturalny sposób łączą nowoczesność z tradycją. Odpowiednio dobranymi płytkami można wykończyć domy nawiązujące do architektury tradycyjnej, jak i bardzo nowoczesnej – wyjaśnia Rafał Broda, sprzedawca artykułów budowlanych.
Płytki klinkierowe można kupić w szerokiej palecie barw. I tak w tradycyjnym ceglanym kolorze to doskonały wybór dla domów nawiązujących stylem do tradycyjnego budownictwa i miejscowych tradycji. Kolory kasztanowe czy brązy sprawdzą się szczególnie dobrze na budynkach w stylu dworkowym oraz wiejskim, zestawione z drewnem i tynkiem. Jasne płytki w odcieniach żółci i pomarańczy rozświetlą zacienione fragmenty budynku. Dla budynków nowoczesnych zarezerwowane są ciemne barwy, np. szarość lub czerń. Sprawdzą się też dobrze w połączeniu z tynkiem czy metalem. Dariusz Staniszewski
Imitacja to nie klinkier. Klinkier jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, na temp i zadrapania – imitacje łamią się w dłoniach!!
Tylko i wyłącznie porzadne płytki klinkierowe, takie się nadają do czegokolwiek.