Po dwunastu latach na trasę Leszno – Wschowa – Głogów wrócą pociągi

Fot. archiwum

Po dwunastu latach „chudych” nadeszły lata tłuste. Pod koniec przyszłego roku wrócą pociągi pasażerskie na trasę Leszno – Głogów. To efekt długoletnich zabiegów samorządów Wschowy, Leszna i Głogowa. Jednak tylko dwa z trzech samorządów będą partycypować w kosztach remontu torów. Leszno nie partycypuje w kosztach, gdyż jest zaangażowane w inne przedsięwzięcia kolejowe na terenie miasta.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z gminą miejską Głogów i gminą Wschowa wyremontują tory i 4 stacje kolejowe. Region zyska lepszą komunikację – czytamy w oświadczeniu Zbigniewa Wolnego z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Umowa pomiędzy PKP a samorządem Wschowy i Głogowa została podpisana 15 listopada br. Przebudowa pozwoli na uruchomienie pociągów pasażerskich. Podróżni po 12 latach zyskają nie tylko dogodne połączenie ale także, jak zapewnia PKP, wygodną obsługę na peronach.
– Wymienione zostaną tory. Zmodernizowane perony na stacjach Lasocice, Wschowa, Stare Drzewce i przystanku Głogówko, będą wyposażone w nową nawierzchnię, oświetlenie, ławki i tablice informacyjne. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa m.in. dzięki poprawie stanu 30 przejazdów kolejowo – drogowych. Po przebudowie linii pociągi będą mogły jeździć z prędkością do 100 km/h – czytamy.
Pierwsze prace mogą się rozpocząć jeszcze w 2018 r. Zakończenie inwestycji planowane jest na listopad 2019 r. Wartość wykonania dokumentacji i prac budowlanych to około 12 mln. zł. Głogów dofinansuje roboty w kwocie 2,5 mln zł netto, a Wschowa dołoży pół miliona. Pozostałe środki zapewnią PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Projekt będzie wykonywany w ramach zadania inwestycyjnego „Zwiększenie przepustowości wybranych linii kolejowych poprzez optymalizację urządzeń sterowania ruchem kolejowym i układów stacyjnych.”

Cały artykuł jest również dostępny w 48 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

AUTOR ARTYKUŁU: kab

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*