Po majówce drogowy horror i większe korki

Przejazd kolejowy na ul. Gostyńskiej ma być zamknięty po majowym weekendzie. Fot. Andrzej Rajewicz

O planowanych terminach zamknięcia przejazdu klejowego na ul. Gostyńskiej mówił burmistrz Piotr Ruszkiewicz podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek 5 kwietnia.

– Jeżeli po świętach Wielkiej Nocy wiadukt w Nacławiu będzie oddany do użytku, to prace na przejeździe kolejowym na ul. Gostyńskiej rozpoczną się po majowym weekendzie – mówił podczas konferencji burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz.

Aktualnie firma Torpol opracowuje projekt zmian w ruchu związanych z remontem na Gostyńskiej, który musi być zatwierdzony przez Wojewódzki Zarząd Dróg. Na pewno będą sporo utrudnienia, na co mieszkańcy niestety muszą się przygotować. Burmistrz apeluje o wyrozumiałość.

Według założeń koncepcji w zmianach organizacji ruchu, z Kościana miałby być wyprowadzony tranzyt dużych ciężarówek powyżej 5 ton. Cały ruch z jednej strony miasta na drugą będzie odbywał się ul. Północną, co z pewnością jeszcze bardziej może wpłynąć na problemy komunikacyjne i ogromne korki w mieście.

– Będą ustawione tablice informacyjne w różnych punktach, że duże ciężarówki nie mogą wjechać do miasta i zalecany jest objazd. Firma Torpol przygotuje na czas budowy kładkę dla pieszych na ul. Gostyńskiej. Nastąpi także przeprogramowanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic: Gostyńskiej, Piłsudskiego i Poznańskiej. Również mamy obietnicę policji, że będzie się starała kierować ruchem – mówił Piotr Ruszkiewicz.

Koncepcja zmian ruchu i wyprowadzenia wielkich ciężarówek z miasta została pozytywnie zaopiniowania przez m.in. policję. Negatywną opinię wydał Kościański Rejon Dróg Wojewódzkich, ale ostateczna opinię wyrazi Zarząd Dróg Wojewódzkich i marszałek województwa.

– Marszałek zna sprawę. Rozmawialiśmy z nim w czasie jego niedawnego pobytu w Kościanie, kiedy podpisywaliśmy umowę na rewitalizację ratusza i rynku – powiedział Piotr Ruszkiewicz.

Jak wyjaśnił burmistrz, o szczegółach zmian w organizacji ruchu w mieście urząd poinformuje na specjalnej konferencji prasowej.

– Czekamy na odpowiedź z urzędu marszałkowskiego. Myślę, że to potrwa około 2 tygodnie – mówiła Kinga Czarnecka, z-ca burmistrza Kościana.

Jedno jest pewne: kierowców i mieszkańców Kościana czekają ciężki czasy, o czym głośno mówi się już na forach internetowych.

– Nie wyobrażam sobie tego, co się będzie działo. W mieście będą jednocześnie zamknięte dwa przejazdy. Cały ruch będzie się odbywał ul. Północną. Już widzę te korki, ciągnące się od „krzywego ronda” na ul. Poznańskiej. Obawiam się, że mieszkańcy Os. Konstytucji 3 Maja z osiedla nie wyjadą – pisze jeden z internautów.

Andrzej Rajewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*