Pochówek po 79 latach

W ceremonii ponownego pochówku zasłużonego dla historii miasta profesora, brał udział jego prawnuk - Jarosław. Fot. UMG Rawicz

Na rawickim cmentarzu parafialnym odbył się ponowny pochówek Józefa Miedzińskiego. Po 79 latach od śmierci znany profesor powrócił do „swojego” ukochanego Rawicza.

Pomysł sprowadzenia szczątków zasłużonego dla miasta obywatela pojawił się w ubiegłym roku. Wtedy też do Rawicza przyjechali: wnuczka profesora – Barbara, prawnuk Jarosław i praprawnuczka Magdalena, którzy – oprócz barwnych opowieści o profesorze – przywieźli też sporo historycznych fotografii. Potomkowie Józefa Miedzińskiego z aprobatą przyjęli ideę ponownego pochówku przodka na ziemi rawickiej.

– Dzięki zaangażowaniu pana Marka (Grześkowiaka – przyp. red.) po otrzymaniu informacji o nie najlepszym stanie pomnika dziadka na cmentarzu w Nieparcie narodziła się wspaniała inicjatywa, aby spróbować zorganizować „pośmiertny powrót“ Józefa Miedzińskiego do jego ukochanego miasta z którego niestety musiał w pewnym momencie wyjechać – mówił Jarosław Deresiński, prawnuk Józefa Miedzińskiego.

W uroczystościach pogrzebowych na rawickim cmentarzu braly udział poczty sztandarowe szkół, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji publicznych. Ceremonię poprowadzili dwaj rawiccy proboszczowie: ks. Edmund Magdziarz z parafii pw. św. Andrzeja Boboli oraz ks. kan. Wojciech Prostak z fary.

– W 1938 roku w dniu jubileuszu miasta Józef Miedziński na rawickim rynku wygłosił okolicznościowy referat, który rozpoczął tymi słowami: „Koło dziejowe jakby po równi pochyłej toczy się chyżo wciąż naprzód, naprzód i nikt go w jego biegu ani na chwilę zatrzymać nie jest w stanie, tylko ślady, jakie po sobie pozostawia, dają świadectwo o wydarzeniach przeszłości.

Jak skomentował to zaangażowany od samego początku w akcję radny gminy Rawicz Marek Grześkowiak, po osiemdziesięciu latach te słowa nabrały większego znaczenia, ponieważ to koło dziejowe po równi pochyłej znowu na chwilę zaczęło się toczyć.

– Dzisiaj mamy teraźniejszość, którą stworzyło wielu ludzi, którym należą się słowa uznania i podziękowania. Wynikiem tego jest powrót Józefa Miedzińskiego do Rawicza. Warto zatrzymać się na chwilę w tym czasie i w tej teraźniejszości, bo od jutra, tak jak mówił autor cytowanych słów, to miejsce również stanie się świadectwem o wydarzeniach z przeszłości – zaznaczył radny.

– W imieniu rodziny składam ogromne podziękowania wszystkim, którzy mieli w tym udział, a w szczególności władzom miasta z burmistrzem Grzegorzem Kubikiem na czele, pocztom sztandarowym szkół rawickich, harcerzom i wszystkim, którzy wzięli udział w powtórnym pochówku Józefa Miedzińskiego – przekazał Jarosław Deresiński.

Do końca czerwca trwa zbiórka publiczna pod nazwą „Rawiczanie upamiętniają pedagoga i społecznika. Nagrobek dla Józefa Miedzińskiego“. Wszyscy chętni, którzy chcą oddać hołd wybitnemu rawiczaninowi poprzez ufundowanie nagrobka, mogą wesprzeć zbiórkę. Puszki wystawione są w ratuszu.

Józef Miedzyński urodził się w Kobylinie w 1879 roku. Był profesorem w dawnym gimnazjum, radnym miasta i gminy, społecznikiem, pisarzem. Zmarł w 1940 roku w Nieparcie.

Jakub Latusek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*