Początek drogowej rewolucji. Pierwsze małe rondo jeszcze w te wakacje

Pierwsze rondo przy plantach ma być testem, jak w nowej, drogowej rzeczywisto. ści poradzą sobie rawiczanie. Fot. Jakub Latusek

Gmina podpisała umowę z inwestorem na przebudowę skrzyżowania przy ulicy Piłsudskiego. To początek rewolucji ruchu drogowego w pobliżu rawickich plant.

Zwycięzcą postępowania została firma INFRAKOM z Kościana, która była jedynym oferentem na to zadanie. Zgodnie z jej deklaracją, gotowa jest przebudować skrzyżowanie przy ulicy Piłsudskiego w 30 dni, przy zamknięciu drogi dla ruchu na 7 dni. Za wykonane prace otrzyma 362.027 złotych brutto.

– Zaprojektowane w tym miejscu skrzyżowanie ma być skrzyżowaniem z ruchem okrężnym, tak zwanym minirondem. Patrząc na rozmiary, to oczywistym jest, że nie jesteśmy w stanie zmieścić takiego ronda jak Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy inne ronda w mieście – mówił burmistrz Grzegorz Kubik.

Rondo ma powstać bez wynoszenia elementów drogowej infrastruktury ponad jezdnię. Koło, które wyznacza skrzyżowanie o ruchu okrężnym będzie wykonane z granitu w kolorze czerwonym. Wyprofilowane zostaną też krawężniki od strony pomnika Żołnierza Polskiego. Taką konieczność spowodował ruch pojazdów ciężarowych, które mają problemy ze skrętem w ciasnych uliczkach.

Kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się utrudnień a nawet zamknięcia skrzyżowania jeszcze nie wiadomo. Nie ma także informacji, jak przebiegałyby ewentualne objazdy.

– Do pracy [wykonawcy, przyp. red] przystąpią zaraz po zatwierdzeniu projektu organizacji ruchu. Wtedy jesteśmy umówieni, że przedstawią projekt organizacji ruchu. Myślę, że z początkiem lipca te prace nastąpią – przekazał burmistrz.

Przebudowa skrzyżowania przy Piłsudskiego będzie pierwszą rewolucyjną zmianą. Tych będzie jednak więcej. W sumie gmina chce wykonać 6 skrzyżowań o ruchu okrężnym w okolicy zabytkowych Plant im. Jana Pawła II w Rawiczu.

Jakub Latusek