Pod dawną szkołą odkryto inny budynek

W takiej postaci zachowały się elementy konstrukcji budowli, które kiedyś powstawały na terenie Leszna. Fot. ARCHgeO archeoLOGIA LESZNO

Relikty zabudowy datowanej na XVII wiek znaleziono w czasie prac budowlanych przy Szkole Podstawowej numer 3 na Placu Komeńskiego i ul. Bolesława Chrobrego. Odkrycie nie wstrzymuje jednak inwestycji, a prace budowlane już wznowiono.

Znalezisko archeologów oni sami określają mianem dawnego “Przedmieścia Rydzyńskiego”. Na relikty trafiono w trakcie eksploracji terenu po wyburzeniu dawnej siedziby szkoły specjalnej w Lesznie. W tym miejscu stanąć ma nowoczesna hala sportowa. Rejon prac to ścisłe centrum Leszna i stąd przypuszczenia, że ziemia może kryć wartościowe pamiątki.

Rydzyńskie przedmieście

To, co znaleziono w ziemi, przez archeologów określane jest mianem dawnego “Przedmieścia Rydzyńskiego”.

– Są to pozostałości spalonej konstrukcji szachulcowej domu oraz szeląg Jana Kazimierza, pochodzący z XVII wieku. To dość popularna moneta z tego okresu – mówi Łukasz Lisiecki, kierujący pracami archeologów.

Dobrze zachowana historia

Zdaniem Lisieckiego w ziemi pod dawną szkołą odnaleziono tak zwane jamy śmietniskowe oraz nawarstwienia i pozostałości budynku mieszkalnego datowane na okres XVII-XVIII wiek.

– Najciekawszym okazał się tak zwany ,,obiekt numer sześć’’, czyli relikt budynku gospodarczego. “Budyneczek” ten wykonany był z drewna sosnowego, o czym świadczą dobrze widoczne pozostałości ścian wykonanych pierwotnie z desek. Musimy zaznaczyć, że istotny i ważny jeśli chodzi o ten zabytek, jest jego bardzo dobry stan zachowania jako obiektu archeologicznego. N ie spłonął, nie został też zniszczony przez późniejsze prace ziemne – dodaje Lisiecki.

Takie zniszczenia, jak podkreślają archeolodzy, są zjawiskiem bardzo częstym w miastach, gdzie większość tego typu obiektów jest przynajmniej częściowo wtórnie przekopywana i bezpowrotnie niszczona.

Odnaleziony właśnie przez archeologów przy Szkole Podstawowej numer 3 budynek prawdopodobnie był zadaszony. Wskazują na to pozostałości drewna w centralnej części obiektu.

Teren pod dawną szkołą specjalną krył, jak się okazało, wiele niespodzianek. Fot. ARCHgeO archeoLOGIA LESZNO

Kolejne znaleziska w ziemi

Wykopaliska przy Alejach Jana Pawła II to już kolejne znaleziska archeologiczne w Lesznie ewidencjonowane w ostatnim czasie. Latem ubiegłego roku w czasie prac na ul. Narutowicza odkryto pozostałości Bramy Kościańskiej, czyli dawnych fortyfikacji miejskich. Choć spodziewano się tam znalezisk, to skala odkrycia zaskoczyła wszystkich. Zachowane fragmenty murów opisano i sfotografowano, a później ponownie zakryto ziemią. W sąsiedztwie bramy trafiono też na piwnicę prochową. Wszystkie odkrycia przedstawiono na zamontowanych niedawno planszach informacyjnych w rejonie alei Słowackiego. Zarys Bramy Kościańskiej wyeksponowano także na nawierzchni ulicy Narutowicza, układając kostkę w miejscu prowadzonych prac ziemnych.

Urzędnicy nie wykluczają, że w przyszłości to cenne znalezisko mogłoby zostać ponownie odkopane i eksponowane wzorem niektórych zagranicznych miast. Podziemne odkrycia są tam prezentowane zwiedzającym np. pod osłoną specjalnych szklanych płyt. W przypadku Bramy Kościańskiej problemem jest fakt, że znajduje się ona dokładnie pod drogą, którą jeżdżą między innymi autobusy.

Pod rynkiem także szukano

Wcześniej, w 2016 roku, w trakcie prac na leszczyńskim rynku archeolodzy natrafili także na cenne znaleziska. Były to pozostałości studni z XVII wieku. Archeolodzy odkopali wówczas także fragmenty XVII-wiecznego bruku i pozostałości średniowiecznych zabudowań Leszna. Prowadzone na rynku prace archeologiczne były jednym z elementów programu rewitalizacji zabytkowej części Leszna.

Michał Wiśniewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*