Darmowe podręczniki wkrótce dotrą do szkół Fot. kab

W sierpniu trzeba pomyśleć o nowym roku szkolnym i zacząć powoli szykować wyprawkę. Jakie wydatki czekają rodziców w tym roku? Nie będzie tak źle. Wbrew obawom związanym z reformą i zmianą podstawy programowej podręczniki dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalistów nadal będą darmowe. Ale hurraoptymizm jest przedwczesny, ponieważ dotacje nie są imponujące. Przykładowo utrzymano 25 zł na zakup ćwiczeń dla ucznia klas IV-VII szkoły podstawowej. To niewielkie fundusze szczególnie w kontekście przedmiotów, jakie dochodzą w klasie VII. Fizyka czy chemia wymagają  ćwiczeń, a tymczasem za 25 zł dyrekcji udaje się zakupić cztery, maksymalnie pięć zeszytów ćwiczeń.

Ćwiczenia do języka do polskiego, matematyki i języka obcego są kluczowe, bo te przedmioty mają największy wymiar godzinowy.
Z pozostałych propozycji najczęściej wybieraliśmy przyrodę czy historię. W siódmej klasie jest dwanaście przedmiotów. Przydałyby się ćwiczenia zarówno do historii, biologii, fizyki, chemii i drugiego języka obcego, ale na wszystkie nam nie wystarczy. Ta dotacja powinna być w przyszłości zwiększona
– mówi Robert Fryz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Lesznie.

W nowym roku szkolnym koszt zakupu podręcznika poniosą jedynie ci rodzice, którzy zapiszą dziecko na religię.

13 KOMENTARZE

    • Patrycja Mumei Korabik Tak samo jak ŚJ nie żądają zakazu transfuzji krwi, a Hindusi ochrony prawnej bydła rogatego. Jest ich wszystkich mało i nie mają przebicia. Za to mamy co chwile ograniczanie praw kobiet (aborcja, antykoncepcja), a o sprawach np. typu eutanazja w PL ludzie boją się cokolwiek powiedzieć na głos. Wynika to z faktu, że społeczeństwo w większości nie zgadzające się z klerem jednocześnie nie potrafi pokazać im środkowe palca i chrzci większość dzieci i w niemal 40% co tydzień w kościele bije czołem przed “szanownym dobrodziejem”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*