Pomnik Ludziom Solidarności

Na skwerze im. Anny Walentynowicz w Lesznie osłonięto pomnik Ludziom Solidarności. W 35-lecie utworzenia pierwszych struktur Solidarności w regionie leszczyńskim, pod nowym pomnikiem zgromadzili się działacze związkowi z przewodniczącym Komisji Krajowej „S” Piotrem Dudą, władze samorządowe i państwowe oraz spora grupa mieszkańców.

Pomnik to stalowa płyta z wyrytym napisem „Ludziom Solidarności”, wykonanym charakterystyczną dla logo związku czcionką.

– Ta kortenowska stal zdobi Centrum Solidarności w Gdańsku, ona dojrzewa tak, jak dojrzewał i krzepł związek. Za parę lat będzie piękna i pokryje się patyną. Ten pomnik ma jeszcze inne przesłanie. 35 lat temu w Europie była żelazna kurtyna. I to właśnie ludzie Solidarności ją przepalili na wylot i dali wolność swojemu krajowi i krajom środkowo-wschodniej Europy. To byli ludzie prości, jak ten napis na pomniku – mówił szef leszczyńskiej Solidarności Karol Pabisiak.

Pomnik wykonała Leszczyńska Fabryka Pomp, główny sponsor. Z budżetu miasta sfinansowano wykonanie otoczenia pomnika, utwardzone brukiem z rozebranej starej nawierzchni z ul. Bolesława Chrobrego. Pomnik Solidarności stanął w patriotycznej części Leszna – na skwerze im. Anny Walentynowicz, przy ul. Niepodległości i rondzie Solidarności, w pobliżu budowanego ronda im. Danuty Siedzikówny. ps. „Inki”. ram

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*