Pomysł na aleję sław sportu

Anita Włodarczyk rozsławiła Rawicz na cały świat. Fot. Jakub Latusek

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej z wnioskiem o rozpatrzenie pomysłu stworzenia w Rawiczu alei sław sportu zwróciła się do burmistrza radna Elżbieta Dudek. Wskazała nawet potencjalnych kandydatów.

– Aleja upamiętniająca sportowców pochodzących z Rawicza będzie miała wymiar ponadczasowy – argumentowała radna Dudek. – Powstanie alei przyczyni się do uhonorowania sportowców naszego regionu, ale także może stać się inspiracją dla młodych sportowców.

Radna podała również przykłady sportowców, bez których nie wyobraża sobie alei sław. Wśród nich znaleźli się aktywni oraz byli sportowcy, których kariery rozwijały się na ziemi rawickiej.

Wśród najważniejszych jest Florian Kapała. Jeden z pionierów sportu żużlowego w Polsce. Startował najpierw w drużynie „Motoklub” Rawicz, a potem od początku istnienia Kolejarza Rawicz od 1949 do 1958 był jego zawodnikiem. Był dwukrotnym indywidualnym mistrzem Polski. Drużynowo wywalczył z Kolejarzem wicemistrzostwo kraju.

Na proponowanej liście znalazło się również nazwisko Roberta Maćkowiaka. Wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy swoją spinterską karierę zaczynał na bieżni w Rawiczu.

Według radnej w alei miałoby pojawić się także nazwisko Anity Włodarczyk. Dwukrotna złota medalistka igrzysk olimpijskich, czterokrotna mistrzyni świata oraz wielokrotna rekordzistka świata, Europy i kraju w rzucie młotem rozpoczynała swoją sportową karierę – najpierw w rawickim klubie speedrowerowym „Pawart“, następnie trenowała pchnięcie kulą oraz rzut młotem pod okiem Bogusława Jusiaka.

W rawickiej alei sportowych sław mogliby znaleźć się również: Dariusz Skrzypczak, reprezentant Polski w piłce nożnej i Karolina Kucharczyk, mistrzyni paraolimpijska w skoku w dal z 2012 i rekordzistka świata.

Jakub Latusek