O tym, że porozumienie ponad politycznymi podziałami jest możliwe, dowiedli miejscy radni. Barbara Mroczkowska (PO), Hanna Kotomska (PL18) i Sławomir Szczot (PiS) wspólnie przedstawili pilotażowy projekt uchwały o teleopiece w mieście i adresowany do seniorów.

Zasada działania systemu teleopieki jest prosta. U podopiecznego w domu montuje się głośnomówiący transmiter wyposażony w czuły mikrofon i głośnik. W chwili zagrożenia:przy upadku, zasłabnięcia, lęku, podczas włamania czy pożaru, podopieczny naciska przycisk alarmowy, np. na opasce lub wisiorku i w kilka sekund łączy się z centrum interwencyjnym. Tę rolę będzie pełnił Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lesznie.

– W tym roku programem będzie objętych około 30 seniorów, osób niepełnosprawnych czy osób chorych, a wymagających stałego dozoru – tłumaczyła Barbara Mroczkowska, przewodnicząca klubu radnych PO. – Jeśli program się sprawdzi, a zainteresowanie seniorów i ocena działania tego programu będzie wysoka, będziemy go kontynuować i poszerzać grupę osób, które mogą z teleopieki skorzystać. Myślę, że to rozwiązanie da naszym seniorom poczucie bezpieczeństwa, a służbom pozwoli na czas dotrzeć do nich z pomocą. Szacujemy, że docelowo z programu skorzysta około 2 tys. osób.

Pomysłodawcy podkreślają, że pilotaż programu polega na przetestowaniu możliwości technicznych urządzeń i specjalistycznego oprogramowania, które będą później wykorzystane. Ma on też na celu wypracowanie najlepszego modelu sprawowania zdalnej opieki nad beneficjentami programu.

Program na etapie pilotażowym będzie sfinansowany z dotacji urzędu miasta, dotacji od sponsorów i odpłatności od beneficjentów. W Poznaniu, gdzie podobny program funkcjonuje wynosi ona około 19 zł. ds

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*