Portrety w Galerii Lochy

Podczas ubiegłotygodniowego wernisażu nie zabrakło ciepłych słów pod adresem autorek prac. Fot. Anna Maćkowiak

W Galerii Lochy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie otwarto wystawę pt. „Autoportret i portret”. Swoje prace prezentują członkinie sekcji malarskiej leszczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Sekcja malarska podejmuje się różnych wyzwań. Tym razem przyszedł czas na portrety i autoportrety.

– Od dawna przymierzaliśmy się do tego zadania. Do jego realizacji przystąpiliśmy w ostatnich kilku miesiącach. Okazało się, że to wielkie wyzwanie. Zaczęliśmy od rysowania portretów na podstawie fotografii: powstawały autoportrety i portrety naszych najbliższych wykonane ołówkiem, kredkami, malowane farbami – w folderze towarzyszącym ekspozycji można przeczytać wstęp autorstwa Krystyny Świgoń, która również tworzy rozmaite dzieła w sekcji malarskiej UTW w Lesznie.

Panie z artystycznym zacięciem ćwiczą pod czujnym okiem instruktora Włodzimierza Pietrzyka, który podczas wernisażu w Galerii Lochy chwalił swoje podopieczne. Tłumaczył jednocześnie, dlaczego prace powstawały na bazie zdjęć, a nie modeli.

– Tworzenie portretu czy autoportretu na bazie modela jest koszmarnie trudne. Nie mówiąc już o czasie, który trzeba przeznaczyć na siedzenie. A proszę sobie wyobrazić kobietę, która jest energiczna, siedzącą ileś godzin przed lustrem – żartował Włodzimierz Pietrzyk. – Rozwiązaniem było tylko zdjęcie. Powiem wam na ucho, że koszmarnie bałem się efektów. Trudno jest zrobić portret, a to są bardzo dobre portrety. Jest się z czego cieszyć.

– Działalność tej sekcji obserwuję od kilkunastu lat – przyznał podcza wernisażu Aleksander Świgoń, wiceprezes UTW w Lesznie. – Prace z roku na rok są coraz lepsze.

Głos zabrała również Maria Zielony, prezes UTW, która podkreślała, iż prace stworzone przez członków sekcji malarskiej należą do wysokiej półki w dziedzinie działalności plastycznej. Autorki prac nie kryły wzruszenia. Zostały też obdarowane kwiatami.

Wernisaż, jak co roku, cieszył się dużym zainteresowaniem. Wystawę „Autoportret i portret” można oglądać w Galerii Lochy MBP w Lesznie do 28 czerwca.

Otwarcie wystawy w Galerii Lochy MBP w Lesznie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Fot. Anna Maćkowiak

Anna Maćkowiak