Powiesili krzyż w sali sesyjnej, nie konsultując tego z nikim

261
Krzyż pojawił się nad wejściem do sali sesyjnej Fot. ama

Nad drzwiami sali sesyjnej Urzędu Miasta Leszna pojawił się krzyż. Nie byłoby może w tym nic dziwnego, gdyby nie sposób, w jaki to się stało. Krzyż zawiesili działacze Prawa i Sprawiedliwości: radny miejski Leszna Marek Goryniak i radny sejmiku województwa wielkopolskiego Marek Sowa. Bez uzgadniania tego z innymi radnymi, w tym z przewodniczącym rady miejskiej i prezydentem miasta.

Marek Goryniak tłumaczy, że pomysł zrodził się już w ubiegłym roku, ale wcześniej jakoś nie udało się znaleźć czasu na jego realizację. Krzyż został poświęcony przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego na Stadionie Miejskim w Poznaniu podczas obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski. W kwietniu 2016 r. właśnie tam zorganizowano centralne uroczystości związane z tą rocznicą.

Krzyże mieli tam ze sobą również inni samorządowcy, nie tylko my – przyznaje leszczyński radny Prawa i Sprawiedliwości.

Ten przywieziony przez Marka Goryniaka i Marka Sowę zawisnął nad wejściem do sali sesyjnej w środę w wielkim tygodniu, krótko przed Wielkanocą. Radni popołudniową porą przynieśli drabinę i zawiesili krzyż. ama

Cały artykuł w 18. numerze Panoramy Leszczyńskiej.

Zapraszamy do zakupu e-wydania:

13 KOMENTARZE

    • Trzeba zapytać inicjatorów czy intencją była manifestacja czy działanie magiczne. Jeśli chcieli manifestować swoje wyznanie to są aroganccy. Jeżeli manifestacją chcieli dać wyraz swojen dominacji, to są nikczemni Jeżeli wierzą w magiczne działanie krzyża jak talizmanu to są (mówiąc delikatnie) po prostu niemądrzy.

  1. Miejsce krzyża jest w kościele lub w domu ludzi wierzących a nie w sali sesyjnej, gdzie często lecą niecenzuralne słowa itp. Poza tym jest to miejsce dla wszystkich a nie tylko dla katolików.

  2. Pan Goryniak twierdzi, że powiesił krzyż cichcem podstępnie, bo spodziewał się protestów, a równocześnie twierdzi: “Ten krzyż nie będzie nikomu przeszkadzał. Będzie mobilizował radnych do logicznych i przyjacielskich wystąpień, a nie do złości i nienawiści” ręce opadają czytając takie uzasadnienie.

  3. Kolejna sprawa: “Nie byłoby może w tym nic dziwnego, gdyby nie sposób, w jaki to się stało.” Otóż powieszenie krzyża w jakichkolwiek okolicznościach w założenia świeckim urzędzie mającym zachowywać neutralność światopoglądową, jest niedopuszczalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

*