Powrót połączenia kolejowego Leszno -Wschowa – Głogów

Na reaktywowanej linii trwają prace remontowe torów. Pociągi przyspieszą z 40 do 100 km na godzinę. Fot. Marek Argent
Na reaktywowanej linii trwają prace remontowe torów. Pociągi przyspieszą z 40 do 100 km na godzinę. Fot. Marek Argent

15 grudnia wznowiono regularną komunikację kolejową na trasie Leszno – Wschowa – Głogów. Jednocześnie trwają prace remontowe torów i przygotowania do remontu dworca.

Połączenie było zawieszone od 11 grudnia 2011. Reaktywacja połączenia była wynikiem porozumienia samorządów trzech województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. W 2017 r. podpisali je prezydenci Głogowa, Leszna i Wschowy. Całość inwestycji kosztowała 17,1 mln zł, z czego samorząd Głogowa dał 2,5 mln zł, a Wschowy – 500 tys zł. Pozostałe koszty sfinansowała PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Regularne połączenie Leszno- Głogów ruszyło od 15 XII. Pierwszy pociąg z Leszna do Głogowa odjechał ze stacji Wschowa o 5:44. Trasa ma 45 km długości. Po drodze pociąg zatrzymuje się w Głogówku, Starych Drzewcach i Wschowie. Czas przejazdu to ok. 50 minut. Dziennie kursuje sześć składów w obie str

Na torze nr 1 na szlaku Lasocice – Wschowa prowadzone są prace inwestycyjne. W związku z tym planuje się podwyższenie prędkości maksymalnej dla pociągów pasażerskich z 40 do 100 km/h

– W związku z tym faktem PKP prosi mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejazdów kolejowo-drogowych – apeluje w komunikacie spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

Karolina Bodzińska