Powstaną aż trzy nowe żłobki

Stefan Kuśnierek (z lewej), zastępca burmistrza Osiecznej odebrał promesę z rąk Marleny Maląg, minister rodziny. Fot. UMiG w Osiecznej
Stefan Kuśnierek (z lewej), zastępca burmistrza Osiecznej odebrał promesę z rąk Marleny Maląg, minister rodziny. Fot. UMiG w Osiecznej

Młodzi rodzice z powiatu leszczyńskiego mają powody do zadowolenia. Dwie gminy: Osieczna i Krzemieniewo przygotowują się do otwarcia żłobków. Co więcej, w gminie Osieczna mają powstać aż dwie takie placówki.

Jeden z żłobków ma powstać w Osiecznej, a drugi w Kąkolewie. W każdym znajdzie się miejsce dla 16 dzieci. Samorząd otrzymał na ten cel ponad milion złotych dofinansowania z rządowego programu „Maluch Plus”.

W obu przypadkach będą to nowe budynki. Identyczne, jednokondygnacyjne, o powierzchni 170 m2. Różnić będzie je tylko, ze względu na plan zagospodarowania przestrzennego, dach. W Osiecznej ma być płaski, a w Kąkolewie dwuspadowy – mówi Stefan Kuśnierek, wiceburmistrz Osiecznej.

W Osiecznej żłobek stanie na działce obok Centrum Kultury i Biblioteki, a w Kąkolewie – przy Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.

Gmina niebawem ogłosi przetarg na budowę. Inwestycje mają być gotowe do końca tego roku, a otwarcie nowych placówek planowane jest na pierwszy kwartał 2021 roku.

Osieczna jest jednym z kilkudziesięciu wielkopolskich samorządów i podmiotów prywatnych, którym przyznano środki w ramach tegorocznego programu „Maluch Plus”. Z naszego regionu w gronie beneficjentów znalazł się także Gostyń.

Samorząd Krzemieniewa zamierza stworzyć żłobek także w oparciu o dofinansowanie. Gmina otrzymała je jednak z Unii Europejskiej, a konkretnie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Tu również jednak w grę wchodzi duże wsparcie. Wartość projektu szacowana jest bowiem na ponad 791 tys. zł, a dofinansowanie wynosi ponad 752 tys. zł.

Żłobek ma powstać w filialnej Szkole Podstawowej w Oporówku. Pomieszczenia zostaną specjalnie na ten cel zaadoptowane. W placówce, która ma rozpocząć swoją działalność już we wrześniu, znajdzie się miejsce dla 20 dzieci w wieku do 3 lat.

Unijna dotacja ma pokryć nie tylko koszty związane z remontem pomieszczeń i zakupem wyposażenia oraz pomocy dydaktycznych, ale także z bieżącym funkcjonowaniem żłobka przez dwa lata.

Anna Machowska