Powstanie centrum usług dla seniorów

W wielu przypadkach opiekunowie są dla seniorów nie tylko wsparciem, ale także przyjaciółmi Fot. arch

W Grzybowie powstanie Leszczyńskie Centrum Usług Senioralnych. Na jego utworzenie miasto otrzymało dofinansowanie z unijnych funduszy – Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Pierwsi seniorzy będą mogli skorzystać z jego usług w 2020 r.

Placówka powstanie na miejskiej działce zlokalizowanej pomiędzy ulicami Osiecką, Grzybową i Żurawinową. Wokół budynku osoby starsze będą miały do dyspozycji tereny zielone. W ramach placówki funkcjonować będzie dzienny dom opieki medycznej dla ok. 25 osób. Ma on objąć pomocą przede wszystkim seniorów niesamodzielnych i borykających się z różnymi niepełnosprawnościami.

Będą mieli do dyspozycji opiekę pielęgniarską. Zaproponowane zostaną im także ćwiczenia usprawniające, terapia zajęciowa, spotkania edukacyjne czy doradcze w zakresie doboru środków medycznych – mówi Bernadeta Szalewska- Konieczna, zastępca kierownika Biura Projektów Współfinansowanych Urzędu Miasta Leszna.

Osoby starsze będą mogły spędzać w Leszczyńskim Centrum Usług Senioralnych ok. 10 godzin dziennie. Będzie to komfortowe rozwiązanie dla osób samotnych lub niesamodzielnych, które mieszkają np. ze swoimi pracującymi dziećmi. Gdy dzieci wychodzą na 8 godzin do pracy, pojawia się problem z zapewnieniem opieki seniorowi rodziny. A nie wszystkich stać na zatrudnienie opiekunki. Na wsparcie Leszczyńskiego Centrum Usług Senioralnych będą mogły liczyć również osoby na co dzień opiekujące się seniorami w domach. Specjaliści zwrócą ich uwagę na działania, które warto wdrożyć, by łatwiej funkcjonowało się zarówno seniorowi, jak i jego współmieszkańcom.

W placówce powstanie także mieszkanie dla trzech osób obłożnie chorych, gdzie otrzymają wszelką potrzebną pomoc. Będą mogły przebywać w nim przez całą dobę – dodaje Bernadeta Szalewska-Konieczna. Koszty budowy Leszczyńskiego Centrum Usług Senioralnych oszacowano na 4,8 mln zł, z czego ok. 2 mln zł pochodzić będą z unijnego dofinansowania. Rekrutacją osób mogących korzystać z placówki zajmie się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lesznie. Miasto otrzyma także wsparcie na inne działania adresowane do osób starszych, w tym prowadzenie Leszczyńskiego Centrum Usług Senioralnych, z Europejskiego Funduszu Społecznego. Kwota dofinansowania z EFS to 3,7 mln zł.

Cały artykuł jest również dostępny w 32 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

AUTOR ARTYKUŁU: ama

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*