Prace na odcinku Leszno – Rawicz znów ruszyły

Przed wykonawcą sporo pracy, dlatego zdecydował się rozpocząć inwestycję już teraz. Fot. Jakub Latusek

Jeszcze przed podpisaniem oficjalnej umowy pracownicy firmy Torpol ruszyli do pracy na modernizowanym odcinku linii kolejowej E59 od granicy województwa do Leszna.

Spółka Torpol złożyła najtańszą ofertę w postępowaniu PKP PLK na przebudowę linii kolejowej E59 na odcinku Leszno – Rawicz – granica województwa. Pierwotnie wykonawcą tych prac było konsorcjum włoskiego Astaldi. Po jego rezygnacji część prac przejęła spółka ZRK DOM, ale PKP musiało dokonać wyboru nowego wykonawcy.

Za ponad pół miliarda

Jeszcze przed otwarciem ofert wiadomo było, że umowa z nowym wykonawcą będzie droższa, niż przy kontrakcie z Astaldi (355 mln złotych). Kwota robi jednak wrażenie – nowa umowa z Torpolem ma opiewać na ponad 560 milionów złotych brutto (około 460 milionów netto). Termin realizacji inwestycji został określony na połowę grudnia 2020 r. od daty podpisania umowy, którą inwestor i wykonawca mają podpisać w maju.

Torpol specjalizuje się w kompleksowej realizacji obiektów komunikacyjnych, takich jak szlaki i stacje kolejowe oraz torowiska tramwajowe, a także obiekty inżynierskie. Świadczy także usługi z zakresu budowy, modernizacji oraz remontów sieci elektroenergetycznych napowietrznych średnich i niskich napięć, sygnalizacji świetlnej sterowania ruchem drogowym, systemów oświetlenia ulicznego oraz sieci telekomunikacyjnych, jak również usługi projektowe w zakresie powyższych inwestycji komunikacyjnych.

Modernizują też inny fragment

Torpol realizuje już remont linii E59 na północ od Leszna. Przedmiotem zadania jest wykonanie kompleksowej modernizacji szlaków i stacji na odcinkach Leszno – Stare Bojanowo oraz Stare Bojanowo – Czempiń. Modernizacja infrastruktury polegać będzie m.in. na przebudowie stacji Leszno dla dostosowania układu torów do maksymalnej prędkości pociągów pasażerskich i towarowych 100 km/h, natomiast na szlakach do prędkości w ruchu pasażerskim 160 km/h oraz towarowym – 120 km/h.

Jakub Latusek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*