Prezydent Borowiak: „Czuję się oszukany!”

Prezydent Leszna Łukasz Borowiak skomentował na Twitterze gdańskie obchody. Fot. anna Maćkowiak

Szerokim echem, również w mediach ogólnopolskich, odbił się komentarz prezydenta Leszna Łukasza Borowiaka zamieszczony na Twitterze. Szef samorządu uczestniczył w ubiegły wtorek w zorganizowanych w Gdańsku uroczystościach z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu. „Zostałem dzisiaj oszukany przez @Dulkiewicz” – tak zaczyna się komentarz szefa leszczyńskiego samorządu po wizycie w Gdańsku.

Gospodarzem wtorkowych uroczystości była prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. W programie znalazła się m.in. sesja „Samorządna Rzeczpospolita”, zorganizowana w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Wzięło w niej udział kilkuset samorządowców z całego kraju.

21 tez dla samorządu

Podczas sesji ogłoszono 21 tez – propozycji zmian funkcjonowania samorządu. Wśród nich znalazły się m.in. takie postulaty jak: przekształcenie Senatu RP w Izbę Samorządową, prawo społeczności lokalnej do decydowania o przyszłości swojej małej ojczyzny – zniesienie odgórnego ograniczenia kadencyjności czy obowiązek konsultowania z przedstawicielami samorządu i społeczności lokalnej wszystkich projektów ustaw. Jest tam mowa również o zwiększeniu nakładów na edukację, godnych pensjach nauczycieli, decentralizacji służby zdrowia, likwidacji urzędu wojewody – pozostawieniu władzy centralnej nadzoru nad legalnością działania jednostek samorządu terytorialnego czy zwierzchności powiatów i samorządów wojewódzkich nad zespolonymi służbami takimi jak straż pożarna, sanepid, nadzór budowlany.

„Odcinam się od tego projektu”

– Ucieszyłem się z zaproszenia na cudowne święto demokracji. Byłem dzisiaj w Gdańsku i niestety Pani Prezydent uprawia tylko politykę. To była zaplanowana akcja polityczna. Ilu samorządowców jest z Panią ? Ja się odcinam od tego projektu! – napisał na Twitterze prezydent Leszna Łukasz Borowiak.

Szef leszczyńskiego samorządu wyjaśnia, iż w ten sposób postanowił odciąć się od agitacji politycznej, która jego zdaniem była znaczącym elementem gdańskich obchodów.

– Możliwe, że zaprezentowane tezy staną się elementem programu wyborczego w najbliższych wyborach parlamentarnych. Tymczasem samorząd nie powinien służyć walce politycznej – uważa Łukasz Borowiak.

Odbiła się szerokim echem

Zarówno wspomniana sesja, jak i wypowiedź szefa leszczyńskiego samorządu odbiły się szerokim echem, również w mediach ogólnopolskich.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz skomentowała wpis na Twitterze zamieszczony przez prezydenta Leszna Łukasza Borowiaka po jego wizycie w Gdańsku. W rozmowie z Wirtualną Polską powiedziała, że samorządowcy , którzy uznali, że zgadzają się z wstępnymi propozycjami tez, mieli okazję po spotkaniu wyrazić poparcie, składając podpis pod tekstem dokumentu.

– Jeżeli pan prezydent Leszna uznał, że nie identyfikuje się lub wręcz nie zgadza się z tezami, mógł nie złożyć podpisu lub w trakcie konferencji wyrazić swoje zdanie odrębne. Przedstawiciele samorządów bardzo cenią wolność wypowiedzi oraz pełną demokrację w przekonaniach politycznych i światopoglądowych, dlatego z pełnym szacunkiem przyjmujemy zdanie odrębne pana prezydenta Łukasza Borowiaka – skomentowała dla Wirtualnej Polski prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wpis Łukasza Borowiaka.

Anna Maćkowiak