Próba przemytu w więzieniu

71 gramów narkotyków było schowane w podeszwie sportowych butów. Fot. ZK Rawicz
71 gramów narkotyków było schowane w podeszwie sportowych butów. Fot. ZK Rawicz

Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Rawiczu nie dali się zaskoczyć próbie przemytu. Narkotyki miały trafić do osadzonego w oryginalnym opakowaniu… w sportowym bucie.

Do wykrycia próby przemytu doszło 14 stycznia. Podczas kontroli paczki odzieżowej, adresowanej do osoby osadzonej w Zakładzie Karnym w Rawiczu, funkcjonariusze jednostki ujawnili podejrzany pakunek. Substancja koloru brązowego o wadze około 71 gramów schowana była pod wkładkami w obuwiu sportowym.

Udało się ją przechwycić głównie dzięki zachowanej czujności funkcjonariuszy oraz wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu i psa specjalizującego się w wykrywaniu środków narkotycznych.

– Przesyłki kierowane do osadzonych podlegają kontroli przy użyciu profesjonalnego sprzętu w postaci urządzenia rentgenowskiego. Nadto przy realizacji czynności kontrolnych wykorzystuje się psa specjalnego. Takiej procedurze poddana została również „nafaszerowana” paczka odzieżowa. Przeprowadzone badanie wykazało THC – mówi kpt. Ewa Szulc z rawickiego zakładu karnego.

Jak zauważają funkcjonariusze, posiadanie przez osadzonych narkotyków może być bardzo niebezpieczne. Więźniowie po zażyciu substancji zakazanych mogą stać się zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale również współosadzonych oraz pracowników jednostki penitencjarnej. Dlatego ścisłe kontrole są „za murem“ codziennością.

Oprócz wyjaśnienia z osadzonym, od kogo pochodziła paczka, sprawą zajmie się też policja. Do funkcjonariuszy będzie należało namierzenie osoby, która chciała przemycić narkotyki do zakładu karnego.

Jakub Latusek